Quantcast
Channel: Igor Conić – Gradnja
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1939

Projekat zgrade u Beogradu od 57.000 kvadrata urađen „bez arhitekata i istoričara arhitekture“

$
0
0

Direktor projekta u „Kapital Investment Projekt doo“ se na LinkedInu pohvalio da je tim od svega dva građevinska inženjera projektovao ceo jedan stambeno-poslovni kompleks u Beogradu i to bez angažovanja struke. Korisnici ove društvene mreže su na to burno reagovali.

Pre dva dana na LinkedInu je osvanuo status Dragana Dingarca u kojem se navodi da je on i inženjer A. Ranković za 5 meseci osmislio „od praznog papira, arhitektonski i konstruktivno, do najsitnijih detalja“ ceo stambeno-poslovni kompleks površine 57.200 m2 u Beogradu koji će početi da se gradi u septembru 2020. pod komercijalnim nazivom Citadela.

Projekat je razvijen bez bilo kakve pomoći Real estate developera, raznih „savetnika“ i verovali ili ne – bez arhitekata i istoričara arhitekture.

Kako se navodi u LinkedIn statusu, kompleks se sastoji od tri nivoa podzemne garaže, prizemlja sa lokalima i prvim spratom namenjenom poslovanju, a iznad toga se nalazi 6 tipskih etaža i povučeni sprat u premium kvalitetu namenjenih stanovanju u ukupno 360 stambenih jedinica.

Ono što je izazvalo reakciju struke jeste nastavak statusa Dingarca: „Kuriozitet ovog projekta da su ga razvila do najsitnijih detalja dva građevinska inženjera bez bilo kakve pomoći Real estate developera, raznih „savetnika“ i verovali ili ne – bez arhitekata i istoričara arhitekture.“

I građevince treba izbaciti

Na ovaj LinkedIn status reagovao je Luka Lukić , koji je napisao „Ma da, šta ćemo vam mi arhitekte. Tom logikom, treba i vas građevince izbaciti jer i majstor to zna da izida. Koliko ja znam (a znam) projektovanje se ne uči na građevinskom fakultetu.“ Na to je Dingarac odgovorio da je na prošlom projektu uglednog objekta od više stotina stanova, angažovan profesora arhitekture sa Beogradskog univerziteta. „Sve deluje idilično. Profesorka ne zna da koristi AutoCad.“

Filozofija Kaluđerice

Sonja Vulić iz firme je prokomenarisala je status Dingarca na sledeći način: „Zato je sad tu zgrada prepuna uglova u kojima stanovi gledaju jedni u druge, mogu da se druže svi preko prozora i terasa.“

Nemanja Stanojević je takođe imao komentar: „Osmisliti zgradu bez pomoći arhitekte nije neki podvig. Cela Kaluđerica je nikla po toj filozofiji. Ne tvrdim da je ova zgrada loša u bilo kom smislu, ali se ne bih hvalio time što sam zaobišao arhitekte. Da ih nismo toliko ignorisali, verovatno ne bi bilo toliko divlje gradnje.“

Koje je vaše mišljenje o projektovanju celog stambeno-poslovnog kompleksa bez angažovanja arhitekte?


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1939