Quantcast
Channel: Igor Conić – Gradnja
Viewing all 1909 articles
Browse latest View live

Prošetajte se virtuelno kroz novo naselje Energoprojekta u Beogradu

$
0
0

Najnoviji trendovi u prezentovanju nekretnina kupcima stigli su i na naše tržište, a dokaz je i ova aplikacija za naselje Sunnyville u Višnjičkoj banji.

Stanovi u Energoprojektovom naselju u Beogradu, o kojem smo ranije pisali, mogli bi da brže nađu put do svojih kupaca jer će biti predstavljeni na najsavremeni način – putem virtuelne i proširene realnosti.

Niška firma Fu2re razvila je aplikaciju za Android koja omogućava budućim kupcima da virtuelno prošetaju kroz Sunnyville ali i da se podrobnije upoznaju sa stanovima koji su na prodaju.

Niška firma Fu2re razvila je aplikaciju za Android koja omogućava budućim kupcima da virtuelno prošetaju kroz Sunnyville.

 

Sve što vam je potrebno da uradite jeste da besplatno preuzmete Sunnyville aplikaciju sa ovog linka, instalirajte je i pokrenete. Ukoliko pred sobom imate brošuru stanova, uperite kameru telefona prema njoj i otvoriće vam se na ekranu proširena stvarnost u kojoj se kombinuje živa slika i 3D prikaz. Moći ćete da vidite kako izgleda buduće naselje, kakvi su stanovi, lokali i garaže.

Drugi deo aplikacije naziva se Virtuelna realnost i ona vam, bez brošure, omogućava da prošetate budućim naseljem i sagledate kako će izgledati zgrade u naselju Sunnyville u Višnjičkoj banji. Na raspolaganju su samo dva pešačka prolaza kroz koje se krećete strelicama. Možda ne bi bilo loše da postoji opcija sa stereoskopskim prikazom gde bi uz, na primer, Google Cardboard naočare mogli da se bolje uživimo u virtuelnu realnost.

U svakom slučaju, ova aplikacija kao i aplikacija 360 VR Real Estate novosadskog studija Case 3D , dobri su primeri kako treba da razmišljaju investitori i na koji način u budućnosti treba da se obraćaju svojim kupcima.

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:


Ovaj hotel u Rovinju svojim oblikom poštuje liniju obale

$
0
0

Rovinj je dobio još jedan hotel s četiri zvezdice, ali se ovaj izdvaja neobičnim arhitektonskim oblikovanjem.

Hotel Amarin smešten je u gustoj borovoj šumi, sa dobrim pogledom ka moru i samom gradu Rovinju. Njegov projekat potpisuju arhitetke Lea Pelivan i Toma Plejić iz zagrebačkog biroa STUDIO UP. Ovaj hotel koji se prostire na površini od 27.000 kvadrata, zanimljiv je jer prostor između javne i privatne sfere krase zakrivljeni tuneli, rampe u vazduhu, krivudava levitirajuća staza i razlomljeno stepenište.

Objekat, koji zbog uvučene prizemne etaže izgleda kao da levitira, svojim ogranskim oblikom prati liniju obale i osigurava dobar pogled ka pučini i šumi.

 

Svi javni sadržaji u direktnom kontaktu s terenom i pripadajućim spoljašnjim sadržajima organizirani su neformalno, u nepravilnim formama, piše Vizkultura.

Karakter javne sfere je dinamičan, neočekivanih sudara, kadrova, perceptivne igre i prisutne sugestivne konstrukcije koja šiklja iz tla.

– kažu arhitekte iz biroa STUDIO UP.

Objekat, koji zbog uvučene prizemne etaže izgleda kao da levitira, svojim ogranskim oblikom prati liniju obale i osigurava dobar pogled ka pučini i šumi.

Amarin je pravi porodični hotel a to potvđuju i 5 spoljašnjih zona s igračkama, deset unutrašnjih tematskih punktova za decu, ali i dve plaže, tri unutrašnja bazena kao i četiri spoljašnja bazena.

Foto: Robert Leš

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Kako je rušenjem svih zidova u stanu ovaj prostor pretvoren u kancelariju

$
0
0

Pogledajte kako su nenoseći zidovi u ovom stanu zamenjeni drvenim policama.

Nakon posete Japanu, Andrej Andrejev i Petja Nikolova iz biroa Another Studio odlučili su da preurede svoj kancelarijski prostor u „čistom i spokojnom duhu“ koji je karakterističan za japansku arhitekturu.

Kako bi postigli ovaj cilj, sve pregradne zidove u ovom stanu u Sofiji su uklonili i tako dobili prostor otvorenog plana.

Radni prostori podeljeni su drvenim policama, a dodatno odvajanje može se postići navlačenjem belih zavesa.

 

Na pojedinim mestima gde su srušeni zidovi, postavljene su otvorene drvene police od šperploče koje služe u kancelarijske svrhe, a s druge strane ne blokiraju vizuru. Za potrebe vizuelnog odvajanja prostora, na primer, u slučaju sastanka, moguće je navući bele zavese – iste onakve kakve su postavljene i na prozore, piše Dezeen.

Studio se sastoji iz dva radna dela, sobe za maketarstvo, prostora za sastanke, kuhinje, kupatila i dve terase.

Radnim prostorom dominira veliki centralni sto oblika slova Y sačinjen od tri modula, a koji omogućava zajednički rad petoro ili šestoro ljudi u isto vreme.

Detalji kao što su rustične keramičke pločice, veliko saksijsko bilje i okačene sijalice čine ovaj enterijer zanimljivim.

Ormani od špreploče pregradili su i kuhinju u kojoj dominiraju rustične keramičke pločice.

Pojedini prolazi su zasvođeni, a ovaj je špicast. Razlo? Ne znamo ni mi.

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Za zgrade bez grafita: Kako prekrečiti fasadnu opeku

$
0
0

Ukoliko želite da se oslobodite grafita na vašoj stambenoj zgradi, obratite pažnju i na odabir boje!

Svi smo svedoci da fasade zgrada po gradovima u Srbiji ne izgledaju baš sjajno. Pored toga što se slabo održavaju, one su često i meta nestašnih klinaca koji žele da na zidu ostave ljubavnu, a češće i neku navijačku poruku – sprejom!

Naravno, nije problem prekrečiti zid, ali ako je fasada od opeke onda postoji par stvari na koje treba obratiti pažnju. Evo kako se pravilno rešiti grafita na fasadnoj opeci!

Koristite nijansu NCS S 3030-Y50R koja verodostojno odgovara boji opeke.

 

Zapravo, rešenje je veoma jednostavno i nije uopšte skupo. Sve što vam treba jeste kantica perive fasadne boje za beton, valjak i malo strpljenja. Međutim, veoma važno je pogoditi narandžasto-crveni ton koji najbolje odgovara boji opeke. Toplo vam preporučujemo da koristite boju NCS S 3030-Y50R koju vam mogu zamešati u svakoj farbari. Insistirajte na ovoj boji koja, iako u kantici neće izgledati obećavajuće, zapravo je verodostojna boja opeke.

Naručite je u farbari: Boja NCS S 3030-Y50R

Ostalo znate. Koristite valjak za nanošenje boje na opeku slobodno prelazeći preko fuga. One su dovoljno udaljene od opeke tako da neće biti ofarbane.

Što se tiče potrebnog materijala, računajte da ćete sa kanticom od 5 litara moći da prekrečite od 25 kvadrata fasadnog zida od opeke.

Evo kako je naš zid od opeke izgledao ranije:

Pre

A kako izgleda sada!

Posle

Vredelo je truda!

Džaba ste krečili?

Mnogi stanari odustaju da kreče fasade pravdajući se time da će huligani jedva dočekati sveže okrečen zid da nacrtaju novi grafit ili da ispišu „Džaba ste krečili“. Zapravo ovo je pogrešan pristup jer tako huligani pobeđuju. Prekrečite ponovo! Ukoliko bismo svi malo vodili više računa o tome kako nam izgledaju zgrade, komšije će poželeti i da njihove zgrade izgledaju lepo čime ćete ih motivisati da urade nešto korisno i za sebe i za grad. Dobro se, baš kao i loše, vrlo brzo inficira među ljudima. Budite vi koji ćete ih inficirati na dobro.

Foto: Igor Conić za portal Gradnja.rs

Srodni članci na portalu Gradanja.rs:

Instagram nalog koji predstavlja svu lepotu kružnih formi

$
0
0

Ukoliko volite geometrijsku formu kruga, onda je ovo nalog koji obavezno treba da zapratite.

„Krug je sinteza suprotnosti“, govorio je slikar Vasilij Kandinski. Ta konstatacija nam umnogome objašnjava zbog čega su arhitekte, od klasičnih do modernista, toliko opsednute kružnom formom.

Na krilima ove opsesije nastao je Instagram nalog Circular Spaces koji svakodnevno objavljuje najbolje primere arhitekture cirkularne forme: Od Zvezde smrti iz Ratova zvezda, pa sve do kružnih stolova kojeg ima svaka druga trpezarija.

Proverite neke od najboljih primera sa naloga Circular Spaces:

Više fotografija pogledajte na ovom linku.

Povezani članci na našem portalu:

Bečki limuni: Ovo su novi vizuelni reperi 23. bezirka

$
0
0

Ovo je priča o projektu u kojem su ograničenja postala inspiracija.

Arhitekte biroa PLAY studio + YES studio potpisuju projekat novog stambenog bloka u bečkom 23. bezirku. Kako navode projektanti, posao u početku nije bio veoma inspirativan jer je zadatak bio uklopiti se u plac čije karakteristike diktira infrastrukturna noćna mora. Ipak, pravilo je da se iz teških situacija rađaju ili promašaji ili katarze. U ovom slučaju, reč je o onom drugom.

Plac od partljaka

Zadatak koji se stavio pred arhitekte zvao se „Dealing with Infrastructures“ (Izboriti se sa infrastrukturom, slobodan prevod sa eng.). I zaista, trebalo se nekako izboriti sa trougaonim placem smeštenim na kraju grada kojeg okružuju velike saobraćajnice, a pritom ga ne seče samo nadzemna železnica već i srednjenaponski energetski vod. Kako navode arhitekte, ovo je zapravo bio „plac od partljaka koji je nekako trebalo dovesti nameni“.

Pozicija novog stambenog bloka

Plac na kraju grada seku nadzemna železnica i srednjenaponski energetski vod, a okružuju ga opterećene saobraćajnice.

 

Lokalitet je zapravo nudio brojne mogućnosti koje su tek trebale biti otkrivene. Za početak, iskorišćen je potencijal stanice Perfektastrasse i okruženja koje Bečlije u vožnji metroom na liniji U6 već dobro znaju. Pošto na ovom mestu nije bilo prepoznatljive arhitekture, projektanti su osmislili zanimljive stambene strukture koje su okrečili u živopisne boje. Zahvaljujući jarkom koloritu, naselje su već prozvali Bečkim limunima.

Bašte na krovovima

Drugi potencijal koji je plac nudio jeste odsustvo bilo kakvih zgrada sa druge strane pruge. Stoga stanovi na višljim spratovima imaju sjajan pogled na centar grada.

Treći potencijal bio je mali zadati procenat izgrađenosti zahvaljujući kojem su zgrade prodisale. Podignuto je veliki park, zasađeno je drveće, a to čak nije sve zelenila. Na krovovima zgrada napravljene su bašte u kojima stanari mogu gajiti poljoprivredne kulture za svoje potrebe.

Stanovanje u novom stambenom naselju organizovano je u dvospratnim zgradama ili u četiri sedmospratne kule.

Svaka zgrada okrečena je u limun žutu boju zbog čega su brzo postale novi vizuelni reper 23. bezirka.

Foto: David Frutos

Srodni članci na našem portalu:

Prva izložba Ženskog arhitektonskog društva

$
0
0

Ovom izložbom skreće se pažnja na položaj žena u arhitektonskoj struci koje su u neravnopravnom položaju u odnosu na svoje muške kolege.

Nakon izložbe „Njen krug“, na temu žena u arhitekturi, koju su tokom leta 2016. godine realizovali arhitekte Milena Zindović, Andrea Tamaš Dačić i Ivan Stanojev, pojavila se ideja o osnivanju prvog udruženja žena arhitekata u Srbiji. Do kraja te godine ova ideja je sprovedena u delo, a njihova prva aktivnost u 2017. godini bila je da javnosti predstavi svoje članove i njihova profesionalna postignuća.

Posted by Žensko arhitektonsko društvo ŽAD on subota 18. mart 2017.

Na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu 70% studenata čine devojke koje se nakon završenih studija „izgube“ u praksi ili se usled porodičnih i drugih okolnosti povuku iz svere arhitekture.

– istakla je vanredna profesorka Aleksandra Đukić.

 

U petak 17. marta svečano je otvorena prva izložba Ženskog arhitektonskog društva (ŽAD) u Mikser hausu. Javnosti se prezentovalo 50 uglednih žena arhitekata, na panoima sa projektima, naučnim radovima i drugim profesionalnim aktivnostima, koje će za javnost biti prezentovani do 24. marta.

Poziv na Prvu izložbu Ženskog arhitektonskog društva

Ovom izložbom se još jednom skreće posebna pažnja na položaj žena u arhitektonskoj struci, koje su još od prve žene arhitekte, Jelisavete Načić, u neravnopravnom položaju u odnosu na svoje muške kolege. Iako je njihovo prisustvo u struci znatno unapređeno nakon Drugog svetskog rata sa nekoliko ključnih figura u državnim projektnim biroima, poput Milice Šterić, za ženski deo struke tek od nedavno javnost počinje da saznaje.

Žene preduzetnice

Posebno je važna činjenica, koju je na otvaranju izložbe naglasila vanredna profesorka Aleksandra Đukić, da 70% studenata čine zapravo devojke, koje se nakon završenih studija „izgube“ u praksi ili se usled porodičnih i drugih okolnosti povuku iz svere arhitekture. Ništa manje važna informacije jeste da se Arhitektonski fakultet u Beogradu može pohvaliti sa nastavnim osobljem koji u dobroj meri čine žene, što je značajna promena od pre 20 ili 30 godina kada su jedva ostajale na pozicijama asistenata. Naravno, koleginice su znatno brojnije u institutima i projektnim biroima, što je bilo nezamislivo pre Drugog svetskog rata.

Posted by Žensko arhitektonsko društvo ŽAD on subota 18. mart 2017.

Polje privatnih projektnih biroa takođe počinje da osvaja nežniji pol. Sve je više žena preduzetnica, koje samostalno ili uz pomoć svojih kolega, a neretko i partnera, osnivaju i vode projektne kompanije.

Bilo da se bave naučno-istraživačkim radom i rade kao predavači na fakultetima ili arhitektonskom praksom i rade u projektnim biroima, ne smemo nikada zaboraviti da su one u isto vreme u većini slučajeva supruge i majke. A tom stepenu multiaktivnosti nije dorastao ni jedan muškarac.

Odajmo im za početak priznanje posetom i razgledanjem ove izložbe, a zatim i otvaranjem vrata za što veće prisustvo u struci.

O autoru teksta

marko-stojanovicMarko Stojanović, diplomirani istoričar umetnosti, vlasnik je jedinstvenog showrooma Shamliza u Beogradu. Aktivno se bavi temama arhitekture i urbanizma u glavnom gradu.

Srodni članci na našem portalu:

Pogledajte kako je srušen most i popravljen kolovoz za svega 15 sati

$
0
0

Još jedan primer uspešno realizovanog građevinskog poduhvata za veoma kratko vreme, stiže nam ovog puta iz Velike Britanije.

Na jednoj saobraćajnici u Engleskoj bilo je potrebno srušiti most, tačnije natputnjak, u što kraćem vremenskom roku.

Zapravo, zadatak je podrazumevao zatvaranje saobraćajnice u poslepodnevnim časovima radi uklanjanja mostovske konstrukcije, i njeno otvaranje ujutru pre nego što zaposleni krenu na posao. Ceo posao završen je za svega 15 sati!

Pogledajte kako je to izgledalo:

Srodni članci na našem portalu:


Dani arhitekture 2017 u Banja Luci s fokusom na gradove i prostore po meri dece

$
0
0

Istraživački centar za prostor organizuje treće po redu Dane arhitekture u Banja Luci od 29. maja do 4. juna 2017. godine.

Tema ovogodišnjih Dana arhitekture u Banja Luci vezana je za grad i nosi naziv Small-scale city (Mala razmera grada). Pitanje razmera arhitektonskog i urbanog okruženja jedno je od najbitnijih sa kojim se susreću arhitekti, pogotovo danas kada se značajno menjaju vrednosti prostora i vremena u tradicionlanom načinu njihovog shvatanja.

Dani arhitekture 2017 razmatraju ovu problematiku kroz arhitektonska dela koja na uspešan i kreativan način koriste različite razmere: od razmere ličnog prostora sobe ili kuće do razmere kolektivnih prostora naselja i grada. Cilj ovogodišnjih Dana arhitekture jeste da pomjeri granice između sfere arhitektonskog i urbanog, kao i da promisli način na koji se prostor oblikuje i planira.

Dani arhitekture 2017 upućuju na aktuelni problem nedostatka prostora i tipologija prostora namenjenih deci kao i odsustvu “child friendly” pristupa u oblikovanju grada.

 

Dani arhitekture 2017 fokusiraju se na “malu” razmeru i merilo dece – nihove potrebe, interse, prostornu percepciju i doživljaj. Definisanjem fokusa, tema Dana 2017 spušta se na lokalni kontekst Bosne i Hercegovine, i što je važnije, upućuje na aktuelni problem nedostatka prostora i tipologija prostora namenjenih deci kao i odsustvu “child friendly” pristupa u oblikovanju grada.

Predavači na simpozijumu

U skladu sa temom, pozvani su predavači da daju svoj odgovor kroz realizovane projekte. Na spisku potvrđenih predavača na simpozijumu našli su se Mikkel Frost (CEBRA, Danska), Trine Berthold (Schmidt Hammer Lassen Architects, Danska), Markus Schwai i Steffen Wellinger (NTNU Norveška)Aljoša Dekleva i Tina Gregorič (Slovenija)Hrvoje Njirić (Njirić Plus Arhitekti, Hrvatska), Nikola Andonov (MADA architecture studio, Srbija), Diaana Stupar (Univerzitet u Banjoj Luci, BH) i Željko Kusic (Arhitektura, Banja luka BH).

The Iceberg, Mikkel Frost

Događaj je praćen izložbama i okruglim stolovima a najvažniji je centralni događaj u trajanju od dva dana (petak, 2. jun od 17 časova do 22 časa i subota, 3.6.2017. od 9 časova do 21. čas) jeste simpozijum na kojem učestvuju navedeni predavači iz Danske, Norveške, Slovenije, Hrvatske, Srbije i BiH.

Više informacija o Danima arhitekture u Banja Luci pronađite na ovom linku.

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Relja Ivanić: Uspešnih arhitektonskih fotografa ima koliko i dobre gradnje

$
0
0

Fotografisanje muzeja Kolumba u Kelnu toliko je hipnotisalo Relju, da je mu je to bio jasan znak čime treba da se bavi u životu.

Ukoliko se malo dublje zadubite u članke na našem portalu i pogledate ko fotografiše sve te domaće objekte i enterijere, uvidećete da je na najvećem broju njih potpisan Relja Ivanić.

Ovaj trenutno najaktivniji fotograf specijalizovan za arhitekturu kod nas, danas otvara svoju izložbu fotografija o modernizmu u Novom Sadu i to je bila idealna prilika da porazgovaramo sa njim o tome kako je došlo do njene realizacije ali i da ga pitamo koju opremu koristi, šta je najvažnije za dobru fotografiju i ima li problema sa kršenjem autorskih prava od strane medija.

Relja Ivanić

Da bi se arhitektura fotografisala kvalitetno ona zahteva vreme, planiranje i strpljenje.

 

Kako je došlo do ideje o realizaciji izložbe „Fokus na modernizam: Arhitektura Novog Sada 19501970 i da li ste do sada imali saradnju sa DaNS-om?

Fokus na modernizam je prva u seriji izložbi koje su deo šireg projekta prikazivanja i valorizacije Jugoslovenskog modernizma u Vojvodini, koji je pokrenulo Društvo arhitekata Novog Sada.

DaNS je prvo udruženje arhitekata u Srbiji koje me je pozvalo na saradnju i ovo je prvi projekat koji zajedno radimo.

Bivša Vojvođanska banka, Novi Sad

Da li ste i sami poštovalac modernizma u domaćoj arhitekturi?

Jesam. Ima puno toga da se nauči iz te arhitekture i vrednosti koje smo u međuvremenu zaboravili. Šira javnost generalno nije naklonjena toj arhitekturi, rekao bih iz romantičnih razloga. Kada sklonimo u stranu ponekada zaista brutalnu pojavnost iza nje leži ozbiljna arhitektura, koja se ogleda u mnogim aspektima koji nisu na prvi pogled sagledivi, ili razumljivi nestručnoj javnosti. Standardi po kojima se tada gradilo su danas retko dokučivi, pogotovo kada gledamo širi kontekst gradnje, a ne samo izdvojene primere.

Koji modernistički objekti u Novom Sadu su vam bili najinspirativniji a koji najkomplikovaniji za fotografisanje i zašto?

Svaki objekat predstavlja izazov za sebe. Vrlo često problem kod fotografisanja starijih objekata nije u samom objektu, već u parternom uređenju, ili usled odsustva istog, zbog kog je nemoguće prikazati objekat u nekom željenom kontekstu.

Uzmimo Studio M na primer, ispred kog je poraslo drveće, a u parku do njega su već tada bili izgrađeni teniski tereni i podignuta visoka ograda. U vreme kada je projektovan Studio M planirano je da se park uredi i da to bude još jedna otvorena površina u gradu, ali stvari su se vremenom promenile i sada je praktično nemoguće prikazati objekat u kontekstu te prvobitne zamisli.

Studio M, Novi Sad

Znanja iz fotografije sam sticao samostalno, bez ikakvih kurseva i školovanja direktno vezanih za tu oblast.

 

Svaki od objekata je nosio sa sobom slično breme nepažnje, ili nečije bahatosti. Moj fokus za ovu izložbu je bio na vrednostima koje se i dalje čitaju, poput jednostavnih poruka koje oni nose u svojoj geometriji, pojavnosti i drugim aspektima te arhitekture.

Savremene železničke stanice, počevši od modernističkih, za mene su simbol našeg vremena, simbol čoveka koji putuje, simbol kretanja. Železnička stanica u Novom Sadu se da svesti skoro na nivo znaka, u par poteza – krov i horizontalna platforma na kojoj se ljudi kreću. Ja tako vidim taj objekat i tu svoju analizu prenosim kroz svoje fotografije. Naravno, svi ti objekti kriju i po nešto više u sebi i jedan deo toga smo na ovoj izložbi prikazali.

Železnička stanica, Novi Sad

Koliko vam je vremena bilo potrebno da napravite ovih 30 izloženih fotografija?

Fotografija ima znatno više, ali smo rešili da za potrebe ove izložbe bude prikazano 30, dok će ostale fotografije vrlo verovatno ići u neku kasniju publikaciju.

Da bi se arhitektura fotografisala kvalitetno ona zahteva vreme, planiranje i strpljenje. Čekam određeni ugao sunca i senke na objektu. Samo fotografisanje ne traje dugo, ali isti objekat obilazim više puta tokom dana ne bih li uhvatio baš to šta sam zamislio. Kada se u to još uračunaju loše vremenske prilike, fotografisanje može dosta da se oduži. Za sedam objekata koje sam fotografisao trebalo mi je oko dve nedelje ukupno. Par dana sam posvetio samo odabiru objekata, s obzirom da sam se sa nekima od njih tek sada upoznao.

Poljoprivredni fakultet, Novi Sad

Vratimo se na početak – kako ste uošte postali arhitektonski fotograf?

Kao i kod skoro svakog fotografa, fotografija mi je bila hobi i fotografisao sam još od srednje škole. Tada sam fotografisao pejzaže, pravio duge ekspozicije predmeta u pokretu i naginjao često ka apstraktnim motivima. Na Arhitektonskom fakultetu su se u meni stopile oblasti fotografije i arhitekture. Malo po malo kolege su počele da me zovu da fotografišem njihove projekte.

Momenat kada sam se definitivno odlučio da ću se posvetiti arhitektonskoj fotografiji je nakon posete muzeja Kolumba, u Kelnu, projektovanog od strane poznatog arhitekte Zumtora. Prethodno sam boravio mesec dana na Islandu i istraživao pejzaže, ali me je ovaj muzej toliko hipnotisao da sam sve fotografije sa Islanda stavio sa strane i posvetio se fotografijama muzeja Kolumba. To mi je bio jasan znak u kom pravcu treba da idem. Ponesen tom idejom sam sa Kostom Mijićem pokrenuo portal za arhitekturu i kulturu prostora SuperProstor, koji me je potom doveo tu gde sam sada.

Muzej Kolumba, Keln

Kako ste sticali znanja iz fotografije? Imate li možda uzora?

Znanja iz fotografije sam sticao samostalno, bez ikakvih kurseva i školovanja direktno vezanih za tu oblast.

Uzori su drugi profesionalci, kako kod nas, tako i u regionu i svetu. U Hrvatskoj sam pratio rad Roberta Leša i Damira Fabijanića, koji se već duži niz godina vrlo uspešno bave arhitektonskom fotografijom. U Hrvatskoj sada ima više uspešnih fotografa specijaliziranih za arhitekturu i izdvojio bih Domagoja Blaževića, Sandro Lendlera i Ivana Dorotića. U Rumuniji pratim rad Cosmina Dragomira i Stefana Tučile.

Gradnja u Srbiji ponovo raste, ali imamo još puno toga da uradimo kako bi se ponovo cenila uloga arhitekte u ovom društvu

 

Broj uspešnih fotografa u toj oblasti je u direktnoj vezi sa obimom gradnje. Zbog toga je kod nas vrlo mali broj ljudi koji se time bave, a posebno da se specijalizuju samo za arhitektonsku fotografiju.

Da li je bolje biti arhitekta ili fotograf u Srbiji? Može li se od arhitektonske fotografije živeti?

Jedno je stvarati arhitekturu, a drugo je dokumentovati. Oba posla imaju svoje draži. Najvažnije je šta čoveka vuče. Od obe profesije se može živeti i u direktnoj su sprezi. Koliko je dobro arhitektama, toliko je i meni. Gradnja u Srbiji ponovo raste, ali imamo još puno toga da uradimo kako bi se ponovo cenila uloga arhitekte u ovom društvu. Važno je podržati primenu Arhitetkonskih politika, kojima se reguliše rad struke. Arhitektonske politike trenutno su u procesu prilagođavanja našim propisima u Ministarstvu građevinarstva.

Seven Bridges Genomics, Antipod, Beograd

Kako ocenjujete stanje autorskih prava fotografa i imate li vi lično problema?

Sa tranzicijom sa štampanih časopisa na internet došlo je do velikih promena na tržištu. Časopisi koji su nekada plaćali fotografije sada su pred bankrotom, ili su već zatvoreni, a na internetu svi misle da je sve besplatno i da mogu da objave šta im padne na pamet.

Na internetu svi misle da je sve besplatno i da mogu da objave šta im padne na pamet.

 

Ipak, mislim da je zloupotreba autorskih prava mnogo ozbiljnija tema u nekim drugim oblastima fotografije. Moja fotografija cilja dosta uzak krug ljudi i samim time je i relativno mali broj zloupotreba. Za sada sam sve takve situacije regulisao jednostavnim pozivom, ili dopisom.

Vidimo da vam klijenti nisu samo iz Srbije. Gde vas je sve vaš posao odveo?

Često fotografišem po regionu, najviše za hrvatske i crnogorske arhitekte. Bio sam u prilici da proputujem Balkan, iako se tome nisam iz prve ni nadao.

U Maroku sam fotografisao hotele za švedskog arhitektu, koji nije mogao da veruje da majstori ne umeju da gledaju crteže i da ne mogu da naprave vertikalan zid. Na kraju ih je praktično pustio da rade šta god oni hoće, a on je manje-više birao boje zidova. Ima lepote u tom haosu, ali bih rađe da sam bio samo turista.

Hotel u Maroku

U Maroku sam fotografisao hotele za švedskog arhitektu, koji nije mogao da veruje da majstori ne umeju da naprave vertikalan zid.

 

Put me je odveo i do Luksemburga, gde sam fotografisao nekoliko objekata za studio Metaform. Iskustvo je bilo vrlo pozitivno. Arhitektura koju sam fotografisao je racionalna i uglavnom smirena. To je kvalitetna, savremena, centralnoevropska arhitektura, bez iznenađenja.

Stambena zgrada u Luksemburgu, Metaform

Koju opremu trenutno koristite i koliko je ona zaista bitna za krajnji rezultat fotografije? Planirate li neki upgrade?

Oprema omogućuje određenu dozu fleksibilnosti i može da olakša, ili zakomplikuje posao. Nije presudna i ne može se videti razlika između različitih aparata tek tako. Fotografije na mom sajtu potiču sa više različitih fotoaparata, počevši od najjeftinijeg Canona 1000D, pa do 5D serije. Da li možete uočiti koji aparat je korišćen za koju seriju fotografija? Razlike su evidentne uglavnom tek u štampi i to na većim formatima.

Oprema se stalno menja i dopunjuje. Upgrade mnogo važniji od opreme je u sferi daljeg razvoja poslovanja.

Objektiv koji se najčešće nalazi na vašem fotoaparatu je:

Širokougaoni objektiv, ekvivalentne žižne daljine 16-35mm.

GIR Store Beograd, Autori

Koliko je važna tehnika a koliko osećaj za fotografiju?

Bez osećaja tehnika ne znači mnogo.

Da li vam je teže da fotografišete enterijer ili eksterijer?

Uživam u fotografisanju arhitekture, te mi zato i nije teško.

Enterijer u Novom Sadu, Sonja Brstina

Koliko vremena provodite u obradi vaših fotografija?

U proseku oko sat vremena po fotografiji. Za razliku od studijske fotografije, kod mene svetlo nije u potpunosti pod mojom kontrolom, a samim tim ima i značajnih varijacija u koloritu fotografija. Neophodno je izvući maksimum iz takvih promenjivih uslova, a fotografije uskladiti jedne s drugima, kako bi se mogle lako ređati jedna do druge u časopisima, što im je primarna namena.

Možete li za kraj dati neki savet početnicima koji žele da se bave arhitektonskom fotografijom?

Idite i fotografišite.

Sve fotografije: Relja Ivanić

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

AutoCAD 2018: Šta nam donosi najnovija verzija programa

$
0
0

Prezicniji rad, bolje importovanje PDF-ova i unapređena selekcija elementata, samo su neki od aduta novog Autodeskovog čeda.

Taman smo se privikli na AutoCAD 2017, a već je izašla novija verzija popularnog programa za crtanje. Promene, kao i obično, nisu velike ali donose neke zgodne mogućnosti koje mogu poslužiti u efikasnijem radu.

Puno toga je urađeno ispod haube, pa će zato AutoCAD 2018 raditi brže posebno u 3D prikazu i to prilikom rotiranja i pomeranja kompleksnih objekata.

Pogledajte iz prve ruke sve novosti u AutoCAD-u 2018:

Najvažnije promene kriju se u importu PDF-a, lakšoj promeni reference putanja i selekciji elemenata. Krenimo redom.

Importovanje PDF-ova

AutoCAD 2018 nudi mogućnost prepoznavanja teksta iz PDF-a. To znači da tekst koji importujete iz PDF-a možete pretvoriti u text ili Mtext objekte i sa njima posle možete raditi šta hoćete: menjati font, veličinu, stil…

Eksterne putanje do reference fajlova

Rad sa referentnim podlogama, kojim se povezuje nekoliko istorodnih crteža, sada je olakšan jer je moguće promeniti putanju do nepostojećih ili izmenjenih XREF fajlova. Na ovaj način moguće je promeniti više crteža u isto vreme što značajno štedi vreme.

Lakša selekcija objekata

U AutoCAD-u 2018 moguće je selektovati objekte i van trenutnog ekrana. Do sada su selektovani objekti nakon pomeranja ekrana ostali deselektovani, a u novoj verziji moguće je u isto vreme i selektovati i panovati ili zumirati.

Podrška za 4K monitore

AutoCAD od sada podržava i ekrane visoke rezolucije tako što će svi interfejs elementi (start tab, tulbarovi, boksovi) skalirati spram 4K monitora. Ovo omogućava veoma ugodan i pregledan rad.

AutoCAD 2018 je već izašao pa svi oni koji plaćaju godišnju pretplatu mogu da odmah instalirati. Ukoliko pak želite samo da isprobate njegove mogućnosti, probnu verziju možete skinuti sa ovog linka.

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Spremite krupno! Kakav je izbor polovnog nameštaja na Najlonu

$
0
0

Ukoliko ste u potrazi za antikvarnim komadima nameštaja, znajte da ih ni na pijacama više nećete moći naći tako jeftino.

Najlon pijaca u Novom Sadu jedna je od najpopularnih mesta u gradu za kupovinu ne samo polovnih krpica, švercovane nutele, i hemije ispale s proizvodnih traka, već i klasičnih komada nameštaja kojih su se otarasili Holanđani, Italijani i Nemci.

Kako su nam rekli naši sagovornici, inače zakupci tezgi, oni uglavnom odlaze u ove tri zemlje, tamo provode po dva-tri meseca kupujući robu na njihovim buvljacima i onda to dovlače ovde ne bi li izvukli neki dinar za sebe… ili bolje reći evro. Naime, skoro svaku cenu dobili smo u stranoj valuti koju prodavac posle, naravno, preračunava u dinare po srednjem kursu Narodne banke. Da, kako da ne.

Poskupeo i polovan nameštaj

Od naše poslednje posete Najlonu, primetili smo da su cene otišle gore. Ili su prodavci uvideli vrednost robe koju prodaju, ili je možda popularnost klasičnog stila u opremanju enterijera sa shabby chic elementima dovelo do rasta tražnje ovakvog nameštaja, ali da ćete proći jeftino – baš i nećete.

Tako ćete, na primer, za komodu od punog drveta, sa slike ispod, morati da izdvojite 300 evra. Prodavac je toliko uveren da će moći da je proda po toj ceni da je uopšte nije skidao sa prikolice. Dakle, spremna je za isporuku! Naravno, ukoliko doplatite za prevoz…

Nameštaj s pedigreom

Kod istog prodavca, koji nameštaj donosi iz Holandije, našli smo i ovaj zanimljiv majolika luster u odličnom stanju sve sa kontrategom. „Pogledajte kako ima lepo izlivene brodiće. Pa zato to košta 250 evra.“ Luster sa pedigreom je čak i zamotan u lokalne holandske novine tako da mu je poreklo provereno.

Ukoliko ste želeli da o obogatite svoj salon sa jednim ovakvim satom (na slici dole), spremite 300 evra. „Jeste, 300 evra je sat, ali radi!“. To se, naravno, ne podrazumeva kada kupujete na buvljacima.

Nostalgičari sigurno neće hteti da štede pare za ovakav gramofon sa trubom. Još mu samo fali ploča Lili Marlen… Cenu, nažalost, nismo uspeli da doznamo.

Skuplje je ako samo pitaš

Malo dalje nailazimo i do tezge gde bračni par prodaje nameštaj kupljen na buvljim pijacama po Italiji. Nas je interesovalo koliko košta kredenac, a odgovor je bio neočekivan: „Ako samo pitaš, mi ga cenimo 500 evra. Ako si ozbiljan kupac, onda košta 350 evra“. Pošto ga nismo kupili, znate koliko će vas koštati. Takođe, interesovala nas je i cena škrinje i dobili smo odgovor: „100 evra“. Ne znamo da li smo bili dovoljno ozbiljni da vi znali koja mu je konačna cena…

Kada smo usmerili fotoaparat prema drvenim šank stolicama sa slike ispod, prodavac je odmah počeo da kuka. „Nudili su mi 50 evra za jednu stolicu i nisam hteo da prodam. Sada dajem sve tri stolice sa šankom za samo 100 evra“. Možda kuka, a možda je i dobar trgovac… E da, kasetofoni su po 300 dinara.

Tri parčeta hoću ja

„Akcija, akcija! Tri za 800 evra“. Na naše čuđenje i pitanje kakva je to akcija, dobili smo odgovor da „svi daju tri nečega za 100 dinara pa što ja ne bi’ za 800 evra“. Šaljivdžija bi ova tri parčeta nameštaja (sa slike ispod) koja se ne mogu razdvojiti koštaju, dao na kraju za 150 evra.

Najlon je pun keramike i porcelana u raznim varijantama i sa različitim stepenom oštećenja. Mi smo našli ovaj dobro očuvan komplet šoljica (100 dinara) i čajnika (300 dinara) koji izgleda kao nikad upotrebljeni svadbeni poklon.

Sedela sam za mašinom

Ova Singerica zaista izgleda kao da je sašila svu odeću koja se prodaje na Najlonu. Zbog svog stanja, cena je „samo“ 50 evra. Naravno, pre cenkanja. Ukoliko se lepo sredi, može biti zanimljivo parče nameštaja u nekom butiku.

Ova crna komoda zapala nam je za oko zato što na vrhu ima keramičke ploče na koje možete da ostavite vruću šoljicu čaja ili da prolijete vodu tokom zalivanja cveća, bez bojazni da ćete oštetiti nameštaj. Nažalost, ovom parčetu nameštaja od 50 evra treba veliko sređivanje.

Ogledalce, ogledalce, ko prodaje najjeftinija ogledala na Najlonu? Ovo ogledalo u dobrom stanju košta 4.500 dinara.

I najbolje za kraj! Sa današnjeg obilaska Najlona, nama su se najviše svidele ove tri stolice koje zajedno koštaju 2.500 dinara. U pitanju je poznati dizajn, veoma su praktične i zgodne za male prostore. Ovakvi primerci, kada se srede, mogu se prodati i po 150 evra po komadu. Pravac Najlon ukoliko želite da profitirate!

Foto: Gradnja.rs

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Ovako će izgledati tržni centar BIG Fashion u Beogradu

$
0
0

Otvaranje novog centra za šoping na Paliluli zakazano je za 20. april ove godine.

BIG Fashion biće najveći tržni centar u starom delu Beograda, a očekuje se da će ovaj gigantski kompleks pružiti široki izbor robe i kvalitetne sadržaje za sve Beograđane. Ovaj projekat predstavlja jedan od najvećih izraelskih investicija u oblasti nekretnina u Srbiji.

Efikasniji način kupovine

Sa više od 100 prodavnica najpoznatijih svetskih i domaćih brendova na dva nivoa, i trećim spratom posvećenim gastronomiji, opuštanju i zabavi, sa velikim izborom restorana, osam bioskopskih sala, dečjom igraonicom i predivnim pogledom na Dunav, Big Fashion u Višnjičkoj ulici broj 84 obezbediće usmereniji, dostupniji i efikasniji način kupovine.

Nakon Novog Sada, tržni centar u Višnjičkoj ulici je drugi po redu BIG u Srbiji, a planirana je izgradnja i trećeg centra na Vidikovcu, koji će ujedno biti i najveća investicija ove kompanije u Srbiji.

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Mural: Mali podsetnik na uličnu umetnost

$
0
0

Prvi mural u Beogradu naslikao je 1970. godine naivni ekspresionista Lazar Vujaklija. Ostalo je istorija…

Pre koji dan Novi Sad je osvanuo sa jednim javnim umetničkim delom manje. Mural francuskog umetnika Remeda, pod nazivom „Jedina istina“, prekrečen je od strane nepoznatih lica. Mnogi Novosađani nisu ostali ravnodušni posle ovog skandaloznog dela, naročito zato što je ovaj mural, od kada je naslikan 2009. godine, postao javna umetnička atrakcija i prepoznatljivi motiv urbanog miljea Novog Sada. Inače, motiv Remedovog murala je borba malog čoveka da se oslobodi moći i uticaja velih sila.

Remedov mural u Novom Sadu sada se može se skinuti u digitalnom formatu

Okrečen je tokom jednog dana, a da ne postoje bilo kakve naznake ko je naredio njegovo uklanjanje, to jest, prefarbavanje. Predstavnici gradske vlasti su poručili da se oni zalažu za promovisanje urbanih umetničkih vrednosti, naročito ako se ima u vidu da je Novi Sad dobio status Evropske prestonice kulture za 2021. godinu.

Pogodno tlo za razvoj ovog oblika umetnosti jesu urbane sredine koje su u postindustrijskom periodu doživele privredne, ekonomske, sociološke i arhitektonske transformacije.

 

Markeri u auto-lakovi

Street art ili bukvalno prevedeno ulična umetnost, koja se manifestuje u vidu umetnički izvedenih grafita, murala ili raznih drugih crteža auto-lakovima, fasadnim bojama i markerima, već decenijama doživljava pravu ekspanziju širom sveta. Pogodno tlo za razvoj ovog oblika umetnosti predstavljaju urbane sredine koje su u postindustrijskom periodu doživele privredne, ekonomske, sociološke i arhitektonske transformacije a koje su za sobom ostavile pregršt lokacija pogodnih za umetničko izražavanje.

Prvi mural u Beogradu, Lazar Vujaklija 1970.

Prvi mural u Beogradu naslikao je 1970. godine naivni ekspresionista (po Miodragu Protiću) Lazar Vujaklija, a svoj bum murali doživljavaju sredinom i krajem 80-ih godina. Mural u Rajićevoj ulici nastaje 1984. godine povodom obeležavanja 25. maja, a autor je bio profesor Čedomir Vasić sa grupom tadašnjih studenata FLU.

Zatim je 1989. godine, u čast 9. Samita Nesvrstanih zemalja u Beogradu, kada je oslikano pet murala, koji su finansirali gradovi, to jest, opštine SFRJ i kao poklon darivali Beogradu. Organizacija je bila poverena Republičkom zavodu za zaštitu spomenika, a realizacijom oslikavanja je rukovodio umetnik Slobodan Jevtić-Pulika.

Čedomir Vasić, mural u Rajićevoj, 1984

„Ili bombardujte ili da krečimo“ samo je jedan od mnogih legendarnih grafita koji su nastali devedesetih godina prošlog veka.

 

Džaba ste krečili

Devedesetih je euforija oslikavanja murala pomalo splasla, ali su nastali neki legendarni grafiti. „Pihtije idu sa godinama“, „Sloteru Niče Žarkovo ti kliče“, „I žene prde“, „Ili bombardujte ili da krečimo“, „Džaba ste krečili“, „Gotov je“ i mnoge druge krilatice našle su svoje mesto na zidovima širom grada. One nisu imale umetničko-estetsku vrednost, ali su poruke bile ubedljive.

Od početka 2000-ih umetnički murali se ponovo vraćaju na zidove grada. Naravno, u ovim projektima nisu učestvovale državne institucije, već su to bile inicijative privatnih crtača iz Srbije i inostranstva. Pored zabatnih zidova zgrada u centru grada, posebno zanimljivo platno za oslikavanje murala manjih formata bile su betonske ograde NIS Jugopetrol rezervoara i Beogradskog hipodroma na Čukarici.

Murali na betonskoj ogradi rezervoara NIS Jugopetrol

Navijači na zidovima

Od otprilike 2010. godine, scena uličnih crtača uveliko je formirana i mnoga imena (pseudonimi) postaju poznati i izvan umetničkih krugova. Vlastita imena i prezimena nisu više bila u modi, pa smo dobili imena poput Air, Akira, Artez, Brada, Bug, Cash, Demon, Junk, Kriška, Lortek, Master, Miona, Pijanista, Pinki, Pse, Rage, Sane, Tkv itd.

Drvojed, Kosančićev venac

Posebno zanimljive lokacije za izradu murala postaju Savamala (okolina Mikser housea) i Kosančićev venac, ali i Dorćol, gde se u poslednjih par godina pojavljuju murali sa likovima poznatih navijača Partizana, čije oslikavanje su organizovali sami navijači jednog od dva najtrofejnija sportska kluba u Srbiji.

Zoran Radmilović kao navijač Partizana

Artez, Bistro, 2014

Gradska vlast u Beogradu po pitanju ulične umetnosti ima pozitivan stav jer je u toku pokretanje projekta oslikavanja novih murala, naročito na zgradama čije fasade su u procesu rekonstrukcija. Nadamo se da će ovaj stav ostati na snazi i da Beograd poput Novog Sada neće ostati bez nekog murala, naročito ako je u pitanju još jedan Remedov, pod nazivom „Gospa Beogradska“.

Naslovna fotografija: Remed (Guillaume Alby)

O autoru teksta

marko-stojanovicMarko Stojanović, diplomirani istoričar umetnosti, vlasnik je jedinstvenog showrooma Shamliza u Beogradu. Aktivno se bavi temama arhitekture i urbanizma u glavnom gradu.

Srodni članci na našem portalu:

Ovaj voz prolazi kroz stambenu zgradu u Kini

$
0
0

Ljudi vole da kupuju stanove koji su blizu javnog transporta. U ovom slučaju, to je možda ipak preblizu.

Stambena zgrada u kineskom gradu Čungking sagrađena je tako da pruga prolazi kroz nju. Ne samo da laki metro podužno seče ovu devetnaestospratnicu, već se unutar nje nalazi i stanica. Stanari samo treba da odu na šesti sprat i tamo sačekaju voz. Može li bliže od ovoga?

Rastući džin

Čungking na jugoistoku Kine je brzo rastuća metropola koja sada ima već 49 miliona stanovnika. Arhitekte i urbanisti su zato prinuđeni da prave ovakva kompromisna rešenja jer mesta za podizanje novih objekata u ovom rastućem džinu ima sve manje. Čungking je sa svih strana okružen planina zbog čega ga i nazivaju planinskim gradom.

Naravno, svi se verovatno pitate kako li je živeti u stanu iznad kojeg prolazi voz. Sigurno je uzbudljivo iskustvo…

Foto: YouTube screenshot

Srodni članci na našem portalu:


U Kragujevac otišle dve glavne nagrade Salona arhitekture

$
0
0

Veliku nagradu salona osvojio je Predrag Milutinović za Paraolimpijski centar u Kragujevcu.

Žiri 39. Salona arhitekture u sastavu Irena Videnov, Duško Filipovski, Nenad Stjepanović, Miroljub Stanković i Maruša Zorec dodelio je nagrade u šest kategorija: arhitektura, urbanizam, enterijer, eksperiment i istraživanje, publikacije, arhitektonska kritika.

Grand Prix salona osvojio je Predrag Milutinović, a nagradu u kategoriji arhitekture otišla je Mariji i Petru Simoviću, takođe za objekat iz Kragujevca čime se ovaj četvrti grad po veličini u Srbiji pokazao kao plodonosno tle za smele arhitektonske podvige.

Ovo su odluke žirija 39. Salona arhitekture:

Grand Prix: Predrag Milutinović, Paraolimpijski centar Kragujevac

Autor sagledava svu realnost potreba korisnika tematskog centra, sportista sa invaliditetom, bez barijera, za smeštaj, rekonalescenciju, rekreaciju i rehabilitaciju, i ujedno inkorporira kroz jasan i primeren karakter jednostavne, prizemne forme, pristupačne i logične. Autor se ovim delom izdvojio u primeni prirodnih materijala, ne lobirajući aktuelne trendove i materijale, već čvrsto sledi svoju istrajnost u ideji i procesu realizacije celog objekta.

Arhitektura: Marija i Petar Simović, N1 Housing, Kragujevac

Objekat se izdvaja u realizovanoj inovativnosti i interpolaciji ulične 2D forme fasade i unutrašnje organizacije prostora, u hrabroj kompoziciji ulične opnaste strukture od HPL materijala, koja ima svoju jasnu funkciju zaštite, i u kontekstu realnog prostora i nerealnog, haotičnog, urbanog okruženja, koje su autori uspešno savladali. Više o ovom projektu pročitajte ovde.

Delo u inostranstvu: Zoran Radojičić, Svetlana Petrović i Žarko Ćajić, Kargo centar Gana

Povratak na svetsku scenu domaćeg inženjerskog giganta – Energoprojekta, kako u projektovanju, tako i izvodjenju značajnih javnih objekata, van evropskog kontinenta, uliva optimizam u našoj profesionalnoj realnosti. Objekat se izdvaja jasnim projektantskim izrazom, čistom formom, prepoznatljivim autorskim rukopisom, realizovano delo koje daje poseban podsticaj srpskoj arhitektonskoj margini, na svetskom nivou.

Enterijer: Antipod studio, Seven Bridges Genomics, Beograd

Obiman i zahtevan poduhvat od 5.000 m2 poslovnog prostora, u realnosti, kada poslodavci često nisu ‚‚prisutni‚‚ da svojim zaposlenima pruže adekvatan prostor za produktivni rad i stvaranje, za kraći odmor u toku radnog vremena, prostore koji svojom namenom, opremom, instalacijama, primenjenom tehnologijom čine da se u njima ostvare najbolji rezultati; autori su u ovom prostoru otišli i jedan korak dalje, ostvarili su vizuelni i materijalni balans, igru svetla, boje i odraza, kombinujući u svedenoj i logičnoj formi ceo prostor. Autori: Milan Stefanović, Branko Nikolić, Petar Savić

Priznanje Arhitektura: Vesna Cagić Milošević, zgrada u Mike Ilića, Beograd

Priznanje Arhitektura: Miroslav Stefanović, Rekonstrukcija garaže Zeleni venac, Beograd

Priznanje Gosti salona: Veljko Radulović, Đorđe i Branislav Gregović, Vila Mistral, Herceg Novi

Priznanje Enterijer: Bojana Marković, David Bilobrk, Ivana Jevremović i Hristina Stojanović, Goethe institut biblioteka, Beograd

Priznanje Enterijer: Goran Vojvodić i Milena Katić, Dvojni stambeni objekat, Beograd

  • Pohvala u kategoriji – PUBLIKACIJA: Radmila Milosavljević, za knjigu Dizajn centar u Beogradu
  • Pohvala u kategoriji – PUBLIKACIJA: uredniku monografije i priredjivaču dr. Svetislavu G. Popoviću, za knjigu Vukote Tupe Vukotića Trodimenzionalna morfologija Crne Gore
  • Pohvala u kategoriji – EKSPERIMENT I ISTRAŽIVANJE: Stefanu Nešiću za delo W_Workshop

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Novak Đoković kupuje stan u Majamiju po projektu Renco Pjana

$
0
0

Naš proslavljeni teniser kupio je stan u najluksuznijoj zgradi u gradu u kojoj cena nekretnina ide i do vrtoglavih 38 miliona dolara.

Novak Đoković imaće uskoro gde da odsedne kada dođe da igra na Majami Openu. Naime, svetski broj dva kupio je trosoban stan u zgradi Eighty Seven Park na Floridi koju je projektovao renomirani arhitekta Renco Pjano. Ovaj projekat ujedno je i prva stambena zgrada ovog arhitekte svetskog glasa u zapadnoj hemisferi.

Projekat zgrade potpisuje Renco Pjano koji već stoji iza remek-dela arhitekture kao što je Centar Žorž Pompidu u Parizu.

 

Zgrada će biti najluksuznija u Majamiju sa cenama nekretnina od 9 do čak 38 miliona dolara. Smeštena je na samoj obali u severnom kraju grada tako da će se iz nje pružati fantastičan pogled na more.

Stambena zgrada projektovana je tako da izgleda kao da levitira iznad drveća. Bogato rastinje ne samo da će okruživati ovaj luksuzni objekat, već će puno zelenina biti i unutar zgrade. Naime, planirana je izgradnja botaničke bašte u lobiju.

Pored privatnog parka i bašte, planirana je i izgradnja dva bazena sa saletlama i barom.

Planirano je da se projekat završi 2018. godine.

Renco Piano je italijanski arhitekta svetskog glasa na čijem spisku projektovanih zgrada se nalaze i Centar Žorž Pompidu u Parizu, Šard u Londonu, kao i Whitney Museum of Art u Njujorku. Dobitnik je najveće nagrade iz arhitekture – Pritzker.

Foto: Eighty Seven Park

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Proradio Franjo! Naši utisci o novom zagrebačkom aerodromu

$
0
0

Zračna luka Franjo Tuđman zvanično je otvorena za saobraćaj 28. marta, a naša redakcija imala je priliku da bude među prvim njenim putnicima.

O izgradnji novog zagrebačkog aerodroma već smo ranije pisali pa smo bili dobro upoznati o kakvom se projektu radi. Međutim, razmere objekta mogli smo da sagledamo tek kada smo na njega sleteli. Iako smo svesni da u svetu postoje mnogo veći aerodromi od ovoga, veličina i grandioznost zračne luke Franjo Tuđman nije nas ostavila ravnodušnim. Isto tako, nismo mogli a da ne primetimo da on deluje pomalo predimenzionisano jer i ono malo putnika koje smo videli deluje sićušno u velikom prostoru! Ali krenimo redom.

AirSerbia ukrala šou

To što je AirSerbia poslala na otvaranje novog zagrebačkog aerodroma svoj najveći avion iz flote – Airbus A330 koji inače leti za Njujork – činilo se u početku nerazumnim ali se ispostavilo da je to bio sjajan marketinški potez. Naime, svi hrvatski mediji i portali su uz pompezne naslove objavljivali kako je u Zagreb sleteo najveći avion u svojoj istoriji.

Iako to baš nije sasvim tačno, jer je nekadašnji aerodrom Pleso svojevremeno primio i avion kineskog predsednika, sve je to bilo propraćeno foto-galerijom sa sletanjem našeg prekookeanskog aviona i intervjuima sa putnicima iz Beograda. Čini se da se više pisalo o našem A330 nego o Franji, pa je utisak da je AirSerbia ukrala šou.

Zbog svog amorfnog oblika, aerodrom su već prozvali krokodil, a taj utisak dodatno pojačavaju četvorougaoni limovi koji deluju kao njegova krljušt.

 

Krokodilska krljušt

Aerodrom Franjo Tuđman, kojeg potpisuju ugledni arhitekti Branko Kincl i Velimir Neidhardt, zamišljen je kao savremena građevina dužine 350 metara koja je spoj masivnog betonskog jezgra, impresivne čelične konstrukcije i srebrnog talasastog krova koji je postao njegov zaštitni znak.

Iako je prvobitna ideja bila da krov bude u potpunosti od stakla, od takvog rešenja se odustalo zbog prevelikih troškova. Stakla su zamenili limovi srebrne boje koji se pod suncem prelamaju pa stvaraju interesantan vizuelni trik. Zbog svog amorfnog oblika, aerodrom su već prozvali krokodil, a taj utisak dodatno pojačavaju četvorougaoni limovi koji deluju kao njegova krljušt.

Utisak predimenzionisanosti

Po sletanju na aerodrom, zakačili smo se na finger na jednom od osam raspoloživih gejtova. Uputili smo se ka našim koferima gde nas je sačekala ogromna prostorija (bolje rečeno hala) dužine 80 metara. Ona je oslonjena na šumu masivnih betonskih stubova od kojih su neki širine i preko jednog metra. Na ovako velikom prostoru bez zelenila organizovano je samo tri karusela za preuzimanje prtljaga iako ima mesta za još dva. Ipak, i ova tri su više nego dovoljna pošto putnika, za sada, nema puno. Zapravo, pun avion putnika iz našeg leta ne samo da nije mogao da popuni ovako veliki prostor, nego su ljudi u ovoj betonskoj hali delovali sitno kao mravi. Utisak predimenzionisanosti pratio nas je i u ostatku objekta…

Pun avion putnika iz našeg leta ne samo da nije mogao da popuni ovako veliki prostor, nego su ljudi u ovoj betonskoj hali delovali sitno kao mravi.

 

Više je nego jasno da je ovaj aerodrom građen za narednih sto godina, što je sasvim opravdano jer je ovo kapitalni objekat kojeg treba da koriste više generacija. Zračna luka Franjo Tuđman sa sadašnjih 65.000 kvadratnih metara može i dodatno da se proširi i to u zavisnosti od rasta prometa putnika koji je projektovan na šest posto godišnje u naredne tri godine.

Metalna čipka

Centralni hol najimpresivniji je deo objekta. Njega krasi impozantna rešetkasta krovna konstrukcija sastavljena od bezbroj štapova koja izgleda kao metalna čipka. Zapravo, nije bezbroj štapova već 26.000 u trouglastom rasporedu učvršćenih sa 6.100 kugli, a ceo krov nosi 102 stuba. Ovaj prostorni rešetkasti nosač, u sistemu Mero, prosto mami poglede i potpuno dominira prostorom koji je, inače, jednostavan i sveden. Monohromatski centralni hol sa svetlom keramikom i sivkastim pultovima za čekiranje, zapravo je sjajna podloga za šarenilo kafića i restorana koji mame turiste na kafu za 400 dinara.

Prilazna rampa

Putnici koji su sleteli, izaći će iz aerodroma u nivou prizemlja gde ih čeka taksi ili autobuski prevoz, a uskoro i tramvaj. Za sve one koji tek kreću na put, rezervisan je drugi nivo objekta na koji će, ukoliko dolaze kolima ili autobusom, stići preko betonske rampe koja je naslonjena na fasadu objekta.

Veći deo ove rampe sa tri saobraćajne trake natkriva konzolni deo krova, međutim, zbog veoma velike visine pitanje je da li ćete zaista ostati suvi ukoliko pada kiša. Suvi ili mokri, sigurno će vas impresionirati talasasti krov koji je poduprt čeličnim stubovima na koje se nakačena rasveta koja osvetljava krov sa donje strane i tako stvara fantastičnu noćnu atmosferu.

Nema sumnje da je novi aerodrom u Zagrebu veliko arhitektonsko delo zamišljeno tako da ostavi dobar prvi utisak kod gostiju koji sleću u glavni grad Hrvatske. Naravno, ostavlja se pitanje da li je baš moralo biti potrošeno 311 miliona evra ali su koncesionari ti koji treba da češu glavu.

Metalna čipka sastavljena je od 26.000 štapova koji su učvršćenih sa 6.100 kugli, a celu prostornu rešetku nosi 102 stuba.

 

Monohromatski centralni hol sa svetlom keramikom i sivkastim pultovima za čekiranje, zapravo je sjajna podloga za šarenilo kafića i restorana.

 

Foto: Igor Conić, za portal Gradnja.rs

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Arapi grade kulu na Velikom ratnom ostrvu

$
0
0

Kula od 218 metara uskoro će postati novi orijentir Beograda!

Projekat koji je dugo držan u tajnosti, konačno je prezentovan javnosti. Naime, kompanija Etiqsad Real Estate, poznata po gradnji luksuznih objekata i hotela širom sveta, dobila je zeleno svetlo za gradnju stambeno-poslovnog nebodera od 36 spratova na Velikom ratnom ostrvu u Beogradu na ušću Save u Dunav, tačno preko puta Kalemegdanske tvrđave.

Mini-elektrane na rekama

Iako je ovo ostrvo zaštićeno kao značajno prirodno dobro, gradnja kule je odobrena jer ona ima nultu emisiju CO2 i pritom je potpuna energetski pasivna. To znači, da će korišćenjem geotermalne energije iz bušotina dubine 675 metara ali i mini-elektranama na Savi i Dunavu dobijati potpuno čistu energiju.

Patka pupčanica i žuta čaplja, prepoznatljive ptice Ratnog ostrva, moći da se gnezde u vertikalnim baštama zgrade.

 

Naravno, u projektu se puno računa vodilo i o zaštiti flore i faune na Velikom ratnom ostrvu. Tako će u vertikalnim baštama zgrade biti izgrađeni džepovi gde će patka pupčanica i žuta čaplja, prepoznatljive ptice ovog ostrva, moći da se gnezde i hrane. Takođe, svo drveće zatečeno na građevinskom placu biće premešteno u lobi nove kule, tako da neće biti uništeno.

Izgradnjom čeličnog mosta, spojiće se Kalemegdan i Veliko ratno ostrvo ali će preko njega moći da idu samo vlasnici stanova i zaposleni u kompanijama koje svoje sedište budu imale u ovoj kuli visokoj 218 metara.

Predviđeno je da prvih 25 spratova kule bude rezervisano za poslovne prostore, dok će najviši spratovi biti namenjeni izgradnji luksuznih stanova. Penthaus na 36 spratu ovog glamuroznog oblakodera usred Beograda, prostiraće se na blizu hiljadu kvadrata, a njegova cena kretaće se oko 15 miliona evra.

Ogledanje Kalemegdana

Iako još nije objavljeno koji arhitektonski biro stoji iza projekta ove kule, jasno je da se radi o savremenom objektu koji će dominirati panoramom Beograda. Staklo na fasadi ima veliku refleksiju kako bi se stvorio efekat ogledala. Naime, ideja arhitekte je da se Kalemegdanska tvrđava ogleda u novoj zgradi kao njena projekcija u sadašnjosti i budućnosti, a sve u duhu Beograda 21. veka.

Izgradnja objekta površine 169.000 kvadratnih metara koštaće blizu 200 miliona dolara ali će njegova izgradnja biti delimično finansirana poštanskim markicama. Završetak izgradnje očekuje se na 1. aprila 2022. godine. Više fotografija budućeg objekta pogledajte ovde.

Porcelanske pločice Rango Rewind koje dominiraju enterijerom

$
0
0

Po projektu biroa Margstudio, u Milanu je otvoren restoran Type u kojem centralnu tačku imaju pločice koje se odnedavno mogu kupiti i kod nas. 

Od doručka preko aperitiva, pa sve do čaše konjaka posle večere servirane u enterijeru koji kombinuje skandinavski stil svetlog drveta i vintidž ukus Ragno Rewind pločica, dobitna je formula dizajna koji čini jedinstveni italijansko-evropski stil ovog koktel bara.

Pod je popločan šestougaonom porcelanskim pločicama iz kolekcije Ragno Rewind koje stvaraju sjajan vizuelni efekat.

 

Kada pomislite na milansku četvrt Isola, ono što odmah padne na pamet jeste smenjivanje avangardne arhitekture i velikih javnih prostora koji se otvaraju ka gradu u modernom i dinamičnom evropskom stilu. Pa ipak, ovo kraljevstvo novog je i dalje u stanju da prihvati male urbane dragulje koji zadržavaju inspiraciju iz prošlih dana, netaknuti i intimni, snažno privlače posetioca, u različitim periodima dana.

Jedan od ovih malih dragulja je Type, koktel bar u berlinskom stilu, lociran na broju 34 u ulici Borsieri, na korak od čuvenih stambenih kula Bosco Verticale arhitektonskog studija Boeri.

Bosco Verticale u Milanu

Veliki stakleni izlozi s ulične strane pružaju pogled unutra, na atraktivan enterijer u kome se smenjuju elementi od drveta smrče i tepih sastavljen od šestougaonih pločica u različitim nijansama sive.

Dekorativni pod

Pod je popločan šestougaonom porcelanskim pločicama iz kolekcije Ragno Rewind, kombinacijom boja Polvere, Vanilla i Peltro (21 x 18,2 cm). Ove porcelanske pločice igraju dve glavne uloge u enterijeru: obezbeđuju dekorativni efekat poda oko bara i stvaraju ukrasni motiv oko logoa bara Type, na zadnjem zidu ovog prostora, na mestu gde gosti mogu da uživaju u ukusnom obroku ili da ćaskaju uz jutarnji espreso.

Pločice Ragno Rewind postavljene su i na zidu gde stvaraju ukrasni motiv oko logoa ovog milanskog koktel bara.

 

Bar je centar okupljanja u Typeu. Njegovo višenamensko rešenje čini ga idealnim za serviranje različitih vrsta hrane ili pića u svako doba dana, od doručka do posle večere uz pića u pratnji glasne muzike.

Topla atmosfera

Retro karakter ovog enterijera potiče iz kombinacije skandinavskog drveta i toplih sivih nijansi pločica na podu koje čine jedinstveni uzorak sa komfornim elementima vintage nameštaja: stolicama od savijenog drveta sa sedištima presvučenim kožom ili plišem, redovima visećih sijalica koje pružaju toplu svetlost, i napravljenih po meri, polica od čelika i drveta.

Dizajn ovog enterijera, koji nas udobno smeštene vraća u Berlin prošlih vremena, potpisuju arhitekte Annalisa Grasseli i Matteo Rota iz milanskog biroa Margstudio.

Pločice dostupne i kod nas

Firma Arte Ceramica distributer je proizvoda italijanske kompanije Ragno za Novi Sad. Posetite ih u njihovom nedavno renoviranom salonu na adresi Bulevar kralja Petra 65 u Novom Sadu.

Firme iz kategorije Pločice:

Dodaj firmu u Adresar

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Viewing all 1909 articles
Browse latest View live