Tim koji stoji iza beogradskog brenda pina & pastél plasirali su novi proizvod koji pleni pažnju istančanim detaljima i preciznim filigranskim radom.
Eartha Lamp je unikatna lampa koja je dobila ime po Earthi Kitt, američkoj pevačici, poznatoj po veoma karakterističnom stilu pevanja i njenim pesmama iz 1953. – C’est si bon, kao i dan danas popularan hit božićne muzike Santa Baby. „Slušali smo njenu muziku danima dok smo je izrađivali pa je zaslužila da dobije ime po njoj“, kažu dizajneri iz pina & pastél o čijem stočiću koji je nastao od recikliranog parčeta gvožđa, ranije pisali.
Pogledajte kako je pravljena ova lampa:
Abažur lampe je ručno pleten dok je metalni okvir specijalno izrađen za ovaj model.
Lampa je kompletno ručni rad od metalnog okvira specijalno izrađenog za ovaj model, preko ručno pletenog abažura, do drvenog postolja i najsitnijih detalja. Inspiracija je proistekla iz prirode u vidu elegantno stilizovane siluete starog čvornovatog drveta, dok s druge strane imamo moderni oblik abažura sa snažnom konstrukcijom ravnih linija i izradu u kvalitetnom drvetu divlje trešnje. Spoj modernog i prirode, uz pozadinsku muziku Earthe Kitt, načinili su ovu unikatnu lampu moćnom i dugovečnom.
Sviđa vam se ova unikatna lampa? Možete ga kupiti ovde.
Niste se još registrovali za arhitektonski forum na kojem ćete moći da vidite velika imena iz struke? Požurite jer registracija traje do 20. aprila!
Forum arhitekture i inženjerstva u Centralnoj i Istočnoj Evropi će se održati, po prvi put u Beogradu 24. aprila 2018. godine u Metropol Palace Hotelu. Ovaj događaj povezaće stručnjake iz 11 zemalja: Srbije, Nemačke, Engleske, Irana, Rumunije, Makedonije, Turske, Poljske, Ukrajine, Francuske i Bugarske. SHARE BELGRADE 2018 će delovati kao efikasna platforma za umrežavanje, poslovanje, inspiraciju i razmenu ideja i transfer znanja.
SHARE Belgrade 2018 FORUM organizovan je od strane ProEvent Cultural Association i ABplus events u partnerstvu sa Udruženjem Arhitekata Srbije (UAS). Predsedavajući na ovogodišnjem Forumu biće predsednik Udruženja Arhitekata Srbije Milan Đurić, arhitekta.
Poznate zvezde arhitekture
Forum nudi učesnicima priliku da se upoznaju sa jednim od najnagrađivanijim arhitektama, među kojima je i Ian Ritchie (osnivač Ian Ritchie Architects UK) koji će predstaviti svoj projekat „The Sainsbury Welcome Centre for Neural Circuits and Behavior 2018“. Pored toga na SHARE Belgrade Forumu Zaha Hadid Architects biće predstavljeni od strane višeg stručnog saradnika arhitekte Maurizija Meossija koji će govoriti i o konceptima u okviru „Zaha Hadid Architects-Residential Projects“.
Glavni govornik biće arhitekta Kerem Yazgan iz Turske, koji će predstaviti svoj projekat „YDA Business Center 2017“. Još jedan od učesnika biće pejzažni arhitekta prof Rainer Schmidt, osnivač firme Rainer Schmidt Landschaftsarchitekten, iz Nemačke, koji će predstaviti projekat: “Zukunftspark Killesberg -Stuttgard”. Arhitekta Anouk Legendre će takođe biti jedna od centralnih govornika na SHARE Belgrade 2018. Ona je partner u X-TU Architects studio iz Francuske, i predstaviće projekat: “La Cité du Vin”.
Na SHARE Belgrade 2018 biće prisutni i dizajner osvetljenja arhitekta Colin Ball, arhitekta Dean Lah – vodeći partner Enota iz Slovenije, arhitekta Angel Zahariev, osnivač A&A Architects iz Bulgarske, arhitekta Habibeh Madjdabadi, vlasnik i glavni arhitekata Habibeh Madjdabadi Architecture Office iz Irana i arhitekta Vlad Gaivoronschi koji je osnivač Andreescu & Gaivoronschi iz Rumunije.
Domaće snage
Pored stranih gostiju na SHARE forumu predstaviće se i naše arhitekte. Pre svega tu su Vesna Cagić Miloševićpredsednica Društva arhitekata Beograda, Predrag Milutinović (MAPA Architects), Marija i Petar Simović(Studio Simović), Jelena i Goran Vojvodić (BiroVIA), Dijana i Vladimir Anđelković (a2arhitektura), Miroljub Stanković (Kontra Studio), a tu su i arhitekte iz komšiluka: Martin Panovski predsednik Društva arhitekata Makedonije, Sanja i Igor Grozdanić (Studio Non-Stop iz BiH) i Sonja Radović Jelovac (Studio Synthesis iz Crne Gore).
Kako se registrovati
Za registraciju i ostale detalje ovo formu kliknite ovde.
Više detalja o SHARE Belgrade 2018 možete videti na sledećim linkovima:
Hotel Palisad planira veliko proširenje ponude sa wellness centrom u samom centru Zlatibora, a ovo je jedno od rešenja koje je uradio biro poznat po projektima koji su maksimalno prilagođeni lokalnim uslovima, prirodom i terenom.
Naša planinska lepotica uskoro bi mogla da dobije wellness centar kakvim bi Zlatibor mogao da parira i najpoznatijim evropskim turističkim centrima. Naime, arhitektonski biro Enota, koji je kod nas poznat po hotelu Sotelia i wellness centru Orhidelia u Termama Olimia u Sloveniji, uradio je idejno rešenje Zlatibor Spa centra koji pleni pažnju ne samo svojom veličinom već i arhitektonskim oblikovanjem objekta kojim dominiraju kose krovne ravni karakteristične za planinske kuće.
Unutrašnjost spa centra u kojem dominira drvoObjekat je inspirisan lokalnom arhitekturom, odnosno, planinskim kućama
Cilj je bio da se napravi objekat koji neće narušiti okolnu borovu šumu, odnosno, da se sačuva što je više moguće stabala.
Zlatibor Spa je relativno veliki objekat od 26.900 kvadratnih metara čijom pozicijom je omogućeno sjedinjivanje sa susednom recepcijom hotela Palisad čime se redefiniše komunikacija u kompleksu. Uprkos njegovoj veličini, spa centar se dobro uklapa u okruženje i to pre svega zato što je objekat podeljenjen u više manjih segemanta. Terasasta struktura fasade delimično je otvorena čime je iznutra omogućen dobar pogled ka šumi koja okružuje objekat.
Atraktivan krov koji se proteže sve do terena inspirisan je lokalnom arhitekturom, odnosno, planinskim kućicama sa krovom „do poda“. Cilj je bio da se napravi objekat koji neće narušiti okolnu borovu šumu, odnosno, da se sačuva što je više moguće stabala. Zahvaljujući ovakvom pristupu projektovanja ali i belom oblogom na krovovima, objekat se potpuno utapa u okolinu i nestaje u borovoj šumi.
Objekat se stapa sa borovom šumomTerasasti krovovi omogućava prodor prirodnog sveta u unutrašnjost objekta
Topao i ušuškan enterijer
Unutrašnjost spa centra je u potpunoj kontri sa eksterijerom, odnosno, on je topao i ušuškan zahvaljujući korišćenju prirodnog drveta. Enterijer je osmišljen tako da se različiti sadržaji budu fluidno povezani ali i tako da bude po meri čoveka. Kreiranje velikih otvorenih površina omogućeno je korišćenjem čeličnih stubova u obliku drveta, koji su prepoznatljivi za Enotu i mogu se videti i u wellness centru Orhidelia.
Enterijerom će dominirati velike vodene površine
Enterijerom dominiraju čelični stubovi u obliku drveta, koji su prepoznatljivi za Enotu.
Interesantan razlomljen krov
Pitanje isplativosti
Direktorka prodaje i marketinga hotela Palisad, Katarina Cicvarić je u razgovoru za portal Gradnja.rs potvrdila da oni već izvesno vreme planiraju izgradnju spa centra kao i da je Enotin projekat jedan od mogućih rešenja. Odluka o konačnom izgledu objekta tek treba da bude doneseno i ono će naravno zavisiti od niza faktora uključujući i isplativost ovakve investicije.
Enotino idejno rešenje je jedno od pristiglih rešenja koje će biti predmet razmatranja
Rešenje koje privlači pažnju
Projekat Zlatibor Spa centra koji je radila Enota, odnosno, arhitekte Dean Lah, Milan Tomac, Tjaž Bauer, Polona Ruparčič, Peter Sovinc, Peter Karba, Jurij Ličen, Sara Mežik, Eva Tomac i Goran Đokić, ušao je uži izbor za nagradu The Plan 2018.
Fondacija Novi Sad 2021 raspisala je javni konkurs u cilju jačanja svesti o značaju učešća lokalne zajednice u uređenju malih površina javne namene kroz zajednički rad.
Ove male urbane intervencije imaju za cilj da kroz inovativne ideje oživljavaju javne i svima dostupne prostore kroz male, lako izvodljive projekte. Njihova prednost su niski troškovi, relativno brza intervencija i pozitivan uticaj na kvalitet korišćenja javnog prostora od strane lokalnog stanovništva.
Opredeljena sredstva Fondacije za ovaj javni konkurs iznose 5.000.000 dinara,dok je iznos pojedinačnog granta po projektu iznosi maksimalno 350.000 dinara.
Ovim konkursommože se finansirati postavka novih klupa, ozelenjavanje ali i pravljenje površina za rekreaciju ili za isticanje kulturog nasleđa.
Ovim konkursommogu se finansirati postavljanje novog urbanog mobilijara (klupe, korpe za otpatke, zaštitni stubići, držači za bicikle, žardinjere), ozelenjavanje površina, akcije čišćenja i uređenja prostora, kulturne i ekološke aktivnosti kao što je poboljšanje dostupnosti i isticanje kulturnog nasleđa i ekoloških lokacija, odnosno zelenih površina. Dalje, mogu se finansirati i uređene površine za rekreaciju (polje za boćanje, mini skejt-park, oprema za javni šah, rekviziti za fizičku aktivnost, javni ormarići – biblioteke…), prostor za kreativno izražavanje, i drugi kreativni predlozi koji se smatraju tekućim održavanjem prostora, za koje nije potrebno ishodovati lokacijske uslove i/ ili građevinsku dozvolu prema Zakonu o planiranju i izgradnji i pratećom zakonskom regulativom.
Predložene lokacije moraju biti javne površine koje su svima dostupne, na području Novog Sada i Zone 021 (opštine Irig, Beočin i Sremski Karlovci).
Ko može učestvovati
Na konkursu mogu samo sledeća pravna lica:
udruženja građana sa sedištem u Novom Sadu i Zoni 021;
stambene zajednice, odnosno, skupštine stanara
druga udruženja građana.
Rok i prijava
Rok za podnošenje elektronske prijave i prijave sa pratećom dokumentacijom ističe 20. maja 2018. godine. Prijavu možete obaviti ovde.
Neke od primera uređenja javnih prostora izvedenih u Češkoj putem mikrograntinga možete pročitati ovde.
Od kuće za koju ne treba građevinska dozvola, preko virtuelnog zidanja, do bagera koji pleše!
Slogan „Pažnja! (G)radovi u toku“ obeležiće 44. Međunarodni sajam građevinarstva SEEBBE, koji je počeo u sredu i trajaće do subote, 21. aprila. Ova manifestacija okupila je više od 600 izlagača iz 27 zemalja, koji sveobuhvatnu ponudu iz svih oblasti građevinske industrije predstavljaju u sedam hala Beogradskog sajma, ali i na otvorenom prostoru.
Mi smo za vas obišli sve hale i predstavljamo vam 14 stvari koje morate videti na ovogodišnjem sajmu! Krenimo redom:
Kod Peštana je odlično predstavljeno kako izgledaju instalacije u jednom kupatilu
Kuda idu sve te cevi
Kuda prolaze cevi u kupatilu? Kako se spaja vodokotlić? Kako izgledaju instalacije podnog grejanja? Peštan je to sve plastično pokazao na svom prilično velikom štandu gde je u dve posebne niše napravio kupatila sa kompletnim sistemskim rešenjima za njeno izvođenje. Kanalizacione i vodovodne cevi, podno grejanje, ugrađeni vodokotlić, linijski slivnik i ostale komponente koje pravi ova kompanija iz Aranđelovca su eksponirane i stavljene u prvi plan tako da svako može da sagleda i nauči kako zaista izgledaju vodovi u jednom karakterističnom kupatilu. Zato je ovo jedan od najedukativnijih štandova na celom Sajmu građevinarstva.
Kompanija: Peštan; Hala: 4, štand: 4000
NEST se podiže na vašem placu u roku od tri dana
Kuća za koju vam ne treba građevinska dozvola
U Priboju se krčka veoma zanimljiv sistem koji je privukao veliku pažnju posetilaca. Naime, kompanija NEST Group je na ovogodišnjeg Sajma građevinarstva predstavila modularni objekat NEST (Natural Enviroment Solution Techology) što je zapravo kuća koja se sklapa na vašem placu od roku od dva do tri dana. Reč je o čeličnoj konstrukciji koja se postavlja na šipove, i priključuje na postojeću mrežu ili na pumpu, odnosno, solarne panele kojim se napaja električnom energijom. Na kupcu je da izabere nivo opreme, pa će se tako i njena cena kretati od 800 pa sve do 1.200 evra po metru kvadratnom. Ono što je najbolje od svega to je da njeno postavljanje ne zahteva građevinsku dozvolu jer se radi o privremenom objektu.
Kompanija: NEST Group 011 doo; Hala: 1, štand: 1412
Od kompakt ploča koje se koriste za fasade mogu se praviti i klupe
S fasade na klupe
Nedavno smo pisali o kompakt pločama koje pravi FunderMAX a koje se najčešće koriste na fasadama. Međutim, kompanija Lamex je iskoristila ovaj materijal za nešto sasvim drugačije – ona je od njih napravila klupe! Pošto se radi o veoma čvrstom i otpornom materijalu koji odlično podnosi vremenske prilike i neprilike, a pritom je antivandal materijal, ove kompakt ploče su se pokazale kao idealnim rešenjem za klupe. Ako se pritom uzme u obzir da FunderMAX pravi ove ploče u vrlo živopisnim bojama, možemo samo pretpostaviti koja sva rešenja mogu da se postignu njihovom upotrebom. Ploče se kače na čeličnu konstrukciju i takva klupa je idealna za parkove i javne prostore.
Kompanija: Lamex doo, Hala: 1, štand: 1410
Esse Bagno crni tuš ima bluetooth zvučnik koji pušta muziku s vašeg telefona
Crno je novo hromirano
Pre izvesnog vremena smo pisali o Closeru, crnom tušu kojeg pravi Zuccheti Kos koji izgleda fantastično ali košta preko 1.200 evra. Međutim, ovaj italijanski proizvođač je očigledno najavio novi trend koji hrom šalje u zasluženu penziju i najavljuje crnu boju kao novi standard za sanitarnu opremu. Na talasu promena i ostali proizvođači počeli su da izbacuju svoje modele, a to je uradio i Esse Bagno – novi igrač na našem tržištu. Radi se zapravo o staroj francuskoj kompaniji koja želi da se probije na našoj regiji, pa je na ovogodišnjem Sajmu nastupila sa bogatom kolekcijom modela među kojima se izdvajao, naravno, crni tuš. On ima specijalan dodatak – bluetooth zvučnik koji se kači pored ruže tuša. Pustite muziku sa vašeg telefona, i ona vam će svirati dok se tuširate!
Kompanija: Esse Bagno; Hala: 2C, štand: 2300
DuoVac je, logično, imao najčistiji štand…
Bešumni usisivač
Muče vas kablovi kada usisavate prašinu u svom domu? Smeta vam buka usisivača? Onda biste trebali da razmislite centralizovanom sistemu usisavanja! Rešenju podrazumeva postavku cevi kroz podove i zidove koje vode do centralnog sistema za usisavanje DuoVac, a idealno je rešenje za nove stambene objekte, hotele i druge komercijalne prostore. Jednom kada se instalira, ne postoji više kablova već samo lagano i savitljivo crevo koje se prenosi od utičnice do utičnice.
Kompanija: Joni Balkan Group; Hala: 1A, štand: 1601
Bager pleše svaki dan od 9, na svaka dva sata
Bager koji pleše
Može li čovek da povede mašinu na ples? Sudeći prema igranki koju smo videli na Sajmu građevinarstva u Beogradu – može! Naime, iz Kine je specijalno došao plesač, pardon, vozač malenog bagera kineskog proizvođača Sunward koji je izveo brojne piruete koje su zadivile posmatrače. Najspektakularnija scena je kada se bager okrene naopačke i počne da pravi krugove oko svoje ose. Ples na građevinski način!
Kompanija: Korkovado; otvoreni prostor između hala 2 i 3
Mernim uređajem koji je zakačen za kabel označite tačku koje želite da unesete na crtež; foto: Proliner
Iz daljinometra u CAD
Od kako su arhitekte i građevinci prešli s pantljike na laserske merače za merenje prostorija, nisu su se pojavili uređaji koji bi im dodatno povećali efikasnost. Sve do sada! Proliner je prenosni digitalni merač s kablom i mernim uređajem kojim označavate karakteristične tačke u prostoru. Te tačke se pretvaraju direktno u CAD crtež i to u 2D i 3D! Ravni, zaobljeni i vrlo složeni oblici mogu se veoma precizno meriti iz bilo kojeg položaja. Jedni problem sa Prolinerom jeste njegova cena koja iznosi oko 20.000 evra.
Kompanija: K&K Provitrum; Hala: 4, štand: 4048
Oprobajte se u viruelnom zidanju na štandu Wienerbergera; foto: Wienerberger
Virtuelno zidanje
Mislite da je posao zidara jednostavan? Posetite Wienerberger štand na kojem možete videti njihove najnovije proizvode ali se i isprobati u ulozi radnika na građevini zahvaljujući virtuelnoj realnosti. Naime, deo njihovog štanda odvojen je za zabavu putem VR naočara koje korisnika stavljaju u kompjuterski generisan svet gde mu je zadatak da izida objekat pomoću Porotherm glinenog bloka i lepka Dryfix.extra. Mnogi su posle igre potvrdili da je posao zidara potcenjen…
Kada se već prave kupatila sa dva umivaonika, zašto se ne bi pravila dvorišta sa dva roštilj mesta? Kompanija EuroBet iz Beograda prikazala je na Sajmu veliki roštilj EB 130 koji pleni pažnju svojom veličinom i kvalitetom izrade. Ovaj roštilj ima dva ložišta tako da možete da ubrzate postupak pripreme hrane ali morate da angažuje još jednog roštilj majstora… koje je u društvu uvek teško pronaći.
Kompanija: EuroBet; Hala: 2
Ventilator Blizzard pravi promaje po kućama
Pravljenje kućne oluje
Želite da rashladite i izvučete vlagu iz velikog prostora? Razmislite o Cool Space modelima Avalache i Blizzard koji imaju prečnike ventilatora 91, odnosno, 127 centimetara! U pitanju su prenosni uređaji za hlađenje putem evaporacije koji se mogu upotrebiti u svim granama industrije i poljoprivrede, odnosno na različitim prostorima i lokacijama: u fabrikama, magacinima, farmama životinja, staklenicima… ili kad jednostavno hoćete da napravite oluju u svom domu.
Kompanija: NANO Energy; Hala: 2B, štand: 2102
LG Therma V je toplotna pumpa vazduh-voda idealna za stambene zgrade
Ko to tamo pumpa
Pravite zgradu i želite autonomiju od toplane? THERMA V je toplotna pumpa kreirana posebno da odgovori potrebama tržišta prilikom renoviranja domova (da rastereti ili zameni kotao) i prilikom izgradnje novih domova. Proizvod se savršeno prilagođava za individualnu i kolektivnu stambenu primenu. Pored toga, ova vazduhom hlađena toplotna pumpa predstavlja ekološki proizvod koji koristi dva obnovljiva izvora energije – vazduh i sunce. Konačno, pokazala se ekonomičnom, uz koeficijent učinka (COP) do 4,5 – među najboljim na tržištu.
Kompanija: LG Electronics; Hala: 2B, štand: 2131
Idealna kombinacija zelenila i behatona na štandu Semmelrocka
Zelena oaza
I ove godine kompanija Semmelrock pokazala je kako se pravilnim korišćenjem behatona mogu dvorišta učiniti lepšim i prirodnijim. Kombinovanjem odgovarajućih vrsta pločnika i ivičnjaka sa zelenim površinama stvaraju se uređene površine koje prijaju oku. Sada je pravo vreme da sredite svoje dvorište!
Ne smemo da u našem izveštaju zaboravimo na dvoje marljivih ljudi iz Sarajeva koji su svih ovih sajamskih dana vredno radili na iscrtavanju crteža na podu hale 1A. Tema je bila jezero na dnu provalije koje je zahvaljujući sprejevima i lakovima veoma realno dočarano. Stvara se optička iluzija zahvaljujući kojoj ćete pomisliti da ćete završiti u jezeru ako napravite pogrešan korak.
Tim: 3D Street Art, Sarajevo; Hala: 1A, štand: 1609
MiniHome: Kućica za krizne situacije ili kao pomoćni objekat u vašem dvorištu; foto: Tim8
Domaća kućica koja se sastavlja za jedan dan
Prošle godine pisali smo o ideji arhitekata Tim8 iz Beograda za pravljenje malene stambene jedinice čije su glavne odlike transportabilnost i jednostavnost za sklapanje, a koja je namenjena za boravak u prirodi, ili kao smeštajna jedinica u kampu ili na festivalu. Veoma nas je obradovala činjenica da je ova ideja realizovana pa na Sajmu građevinarstva možete da vidite kako izgleda kućica MiniHome. Konstrukcija kuće je drvena ramovska s ispunama od mineralne vune, dok fasada bira korisnik prema ličnim afinitetima.
S ponosom vam predstavljamo novi projekat portala Gradnja.rs: MAPA GRADILIŠTA! Saznajte gde, ko i šta zida u Beogradu i Novom Sadu!
Nije teško uočiti da je u Srbiji došlo do značajnog povećanja aktivnosti u građevinskom sektoru jer kranovi niču skoro na svakom ćošku. Međutim, ni na jednom mestu ne postoji podatak gde se zaista zida, ko podiže zgradu, i o kakvom objektu se radi. Zato smo mi na portalu Gradnja.rs došli na ideju da napravimo Mapu gradilišta, a za početak smo se usredsredili na Beograd i Novi Sad, odnosno, tamo gde je najveća građevinska aktivnost.
Na mapi je do sada označeno preko 250 gradilišta koji su razvrstani po njihovom statusu (u izgradnji, u planu) ali i po tipu: stambeni, poslovni, javni, kulturni…
Mapu smo realizovali uz podršku Draga Polića, urednika sekcije Mape gradilišta, koji je do sada označio preko 250 gradilišta u ova dva grada. Gradilišta su razvrstana pre svega po njihovom statusu pa su tako različitim bojama označene zgrade u izgradnji, u planu, završene i obustavljene. Takođe, gradilišta su raznovrsna i po tipu objekta koji se gradi: stambeni, poslovni, javni, kulturni, verski i tako dalje.
Međutim, mi se nećemo zaustaviti samo na Beogradu i Novom Sadu, već nam je plan da pokrijemo celu Srbiju, a tu nam je potrebna i vaša pomoć. Primetili ste novo gradilište bilo gde u našoj zemlji? Javite nam! Uz vašu pomoć, ona će biti još tačnija, ažurnija i obuhvatnija.
U Dubrovniku je danas potpisan ugovor o gradnji Pelješkog mosta između Hrvatskih cesta i kineskog konzorcijuma China Road and Bridge Corporation.
Uz to je potpisan i ugovor o stručnoj kontroli nad izvođenjem radova na izgradnji mosta kopno-Pelješac, koji je povezati hrvatski jug s ostatkom zemlje.
Vlada Hrvatske je saopštila da vrednost radova na Pelješkom mostu iznosi 2,1 milijardu kuna (oko 283 miliona evra), a rok za završetak radova je tri godine od uvođenja izvođača u posao.
Pelješki most biće dug 2,4 kilometra i visok 55 metara, imaće četiri saobraćajne trake, a njegova će gradnja trajati 36 meseci.
Pelješki most biće jedan od pet najvećih i najlepših evropskih mostova. Biće dug 2,4 kilometra i visok 55 metara, imaće četiri saobraćajne trake, a njegova će gradnja trajati 36 meseci od početka radova.
Pelješki most je prva od ukupno četiri faze projekta „Cestovna povezanost s južnom Dalmacijom“ za čije je sufinansiranje Evropska komisija odobrila 357 miliona evra bespovratnih sredstava ili 85 odsto prihvatljivih troškova.
Hrvatske ceste su dobile tri ponude na konkursu za gradnju Pelješkog mosta, a u januaru ove godine odabrana je ponuda kineskog konzorcijuma.
Lokalne vlasti grada Daje u kineskoj provinciji Hubej smislile su nov način kako da odvrate pešake od prelaska ulice na crveno svetlo – ukoliko ne sačekaju zelenog čikicu na semaforu, biće poprskani vodom.
Policijski zvaničnici odobrili su instaliranje pet jarko žutih stubova na svakom pešakom ostrvu jedne od najprometnijih raskrsnica. Stubovi dolaze opremljeni sa nekoliko metoda namenjenih da odvrate pešake od prelaska ulice na crveno svetlo, piše RTS.
Molimo vas da ne prelazite pešački prelaz. Bićete poprskani vodom!
Čajna dejli prenosi da su stubovi opremljeni zvučnim sistemom koji informiše pešake kada je u redu da pređu ulicu rečima: „Svetlo je sada zeleno. Molimo pređite ulicu brzo i pazite na svoju bezbednost“.
Druga poruka govori pešacima da ne kreću da prelaze prerano: „Molimo vas da ne prelazite. Bićete poprskani vodom.“
Za one koji se ogluše o upozorenje, pretnja će biti ispunjena, pošto senzori za kretanje registruju osobu koja prelazi ulicu pre promene svetla na zeleno i prska ih vodom.
Pogledajte kako to izgleda:
How do you stop people crossing on red lights?
Traffic police in one Hubei city think spraying jaywalkers with water is the best deterrent. pic.twitter.com/ceJHoXONcQ
Kirsten Skovbon je danska umetnica kojoj ne trebaju ciglice niti lepak da bi napravila zid od opeke. Pogledajte kako ona to radi!
Zidovi od opeke veoma su trendi detalj u enterijerima jer izgledaju efektno i utopljavaju prostor. Međutim, njegova postavka zna da bude prilično prljav posao jer podrazumeva sečenje ciglica na meru kao i lepljenje odgovarajućim vezivnim sredstvom, a sve to pravi puno prašine i puno mrlja. Ali tu na scenu stupa Kirsten Skovbon koja to radi mnogo čistije i elegantnije – ona dekorativne zidove od opeke iscrtava ručno!
Kako ona to radi? Prvo oboji zid u odgovarajuću sivu boju, potom stavlja krep traku kojom se definišu pozicije imitacije spojnica, onda se stavlja filer, skidaju se trake, a potom sledi magija – iscrtavanje ciglica i dodavanje efekata kojim one izgledaju veoma realno i kao da ih je uzeo zub vremena.
Pogledajte kako se iscrtava zid od opeke:
Ako probate sami ovo da izvedete, obavezno nam pošaljite rezultat!
Kabine u nordijskom stilu plene pažnju svojom neobičnom vertikalnom formom pa nas najviše podsećaju na osmatračnice.
Po projektu studija Reiulf Ramstad Arkitekter na severoistoku Francuske nikao je hotel Breitengach Landscape koji se zahvaljujući svojem neobičnom arhitektonskom oblikovanju savršeno uklapa u prelep brdoviti krajolik. Glavna zgrada hotela sa recepcijom, restoranom i spa centrom je vizuelno razbijena sa 14 kabina u nordijskom stilu koje izgledaju kao da su raspršene po terenu. Zahvaljujući njihovoj laganoj konstrukciji i elegantnom oblikovanju ceo prizor deluje nestvarno!
Iako su one kabine kontrastu sa zelenim, brdovitim krajolikom one zahvaljujući svojim prorcijama i formom izgledaju kao da su oduvek bile tu.
Svedena paleta materijala i boja, koja se uglavnom koncentriše na svetlije drvo i staklo, zaslužna je da ceo kompleks, koji se prostire na 17.000 kvadrata, deluje vrlo elegantno i nenametljivo stavljajući prirodu u prvi plan, a opet ne ostavljajući gostu dilemu da li će dobiti prvoklasan smeštaj.
Kabine, koje imaju od 20 do 60 kvadrata, plene pažnju svojom neobičnom vertikalnom formom koje nas najviše podsećaju na osmatračnice. Iako su one u kontrastu sa zelenim, brdovitim krajolikom one zahvaljujući svojim prorcijama i formom izgledaju kao da su oduvek bile tu.
Preseci svih vrsta kabina
Pogled koji pleni
Zahvaljući svojoj visini, s vrha kabine prostire se spektakularan pogled na dolinu. Enterijer smeštajnih jedinica je sveden ali je pritom i bogat opremom, tako da se je ceo akcenat stavljen na uživanje u prirodnoj okolini.
Tower Block Game je svojevrstan omaž ružnim betonskim naseljima podignutim na periferijama gradova širom Evrope.
Moderna arhitektura ima mnoga lica koja su se menjala u zavisnosti od društvenih i političkih prilika. Tako imamo zgrade po Evropi koje su nastale posle drugog svetskog rata sa jednim jedinim ciljem a to je da se što brže i što lakše obezbedi dom za što više porodica. Pod uticajem Sovjeta u istočnom bloku razvila se arhitektura koja će biti zapamćena po tome što su gradovi dobijali čitava naselja od betonskih blokova koja izgledaju potpuno uniformno i – jednostavno rečeno – ružno. Takvih primera ima mnogo i u našoj zemlji…
Ko još ne zna kako izgleda Tetris? Ovo je verzija za arhitekte i građevince
Ova igra je luckasti omaž ne tako razigranoj arhitekturi u našim gradovima napravljenim od dosadnih betonskih blokova.
Blokovi koji liče kao jaje jajetu poslužili su kao inspiracija litvanskom dizajneru Lukasu Valiauga koji je osmislio igru nazvanu Tower Block Game u kojem igrač ima za cilj da naslaže solitere jedna na druge na sličan način kao i u čuvenoj igri Tetris. „Ova igra je luckasti omaž ne tako razigranoj arhitekturi u našim gradovima napravljenim od dosadnih betonskih blokova“, kaže Valiagua.
Ništa bolje ne izgledaju ni naša betonska naselja…
Besplatan download
Možda ova naselja izgledaju dosadno, ali Tower Block Game to svakako nije. Igra je veoma jednostavna i prilično zarazna tako da vam odlično može poslužiti za prekraćivanje vremena ali i kao podsetnik kako ne treba projektovati i kako ne treba razvijati gradove.
Možete je besplatno preuzeti za svoj Android telefon sa Google Play Storea.
Istraživački centar za prostor organizuje ove godine u okviru manifestacije Dani arhitekture – Banjaluka koji će se održati od 2 do 10. juna.
Kulturno nasleđe predstavlja niz fizičkih i nematerijalnih dobara koje čini ostavštinu prošlih generacija, podrazumeva dobra koja su nasleđena ili koja nastaju u sadašnjosti, a imaju specifičnu vrednost i simbolički značaj u svesti ljudi. Često se događa da jedna generacija odbaci ono što je prethodna generacija smatrala kulturnom baštinom, pa ponovo oživljavanje baštine usledi tek nakon smene još jedne generacije.
Ideja organizatora je da kroz konkurs HERIT.CITY i pristigle radove preispitamo kolektivni i individualni odnos prema nasleđu i dobrima. Pozivaju se autori da kroz fotografiju, crtež, kolaž, računarsku vizualizaciju, nekoliko reči ili neki drugi medij zabeleže i prikažu svoje viđenje kulturnog nasleđa.
Cilj izložbe je da otvori pitanja, podstakne komunikaciju, podigne nivo svesti i prikupi materijal koji će biti predstavljen u okviru manifestacije Dani arhitekture Banjaluka 2018.
Kalendar
Prijem radova najkasnije do 25. maja 2018. Objava svih radova odabranih za izložbu i digitalni katalog: 2. jun 2018. Digitalna projekcija i izložba na manifestaciji Dani arhitekture 2018. 2 do 10. juna 2018. Ciše informacija pogledajte na ovim stranicama.
Pogledajte listu od 20 najboljih zgrada u protekloj godini među kojima su i dva projekta iz Budimpešte. Ni ove godine na listi nema naših arhitekata.
Odlikovanje koje uručuje RIBA, zajedno sa Pritzkerom, smatra se najprestižnijim nagradom koje jedan arhitekta može da osvoji. Svake godine žiri Kraljevskog instituta britanskih arhitekata bira najbolje radove pristigle na otvoreni konkurs na kojem mogu da učestvuju arhitekte iz celog sveta. Ove godine nagrada je otišla u čak 16 zemalja za projekte koje iz najrazličitijih oblasti: od javnih, preko stambenih i privatnih, do kulturnih objekata. Lista od 20 projekata kojima je dodeljena nagrada „RIBA International Excellence“, suziće se na četiri, a onda će u novembru biti proglašena najbolja zgrada za 2018. godinu.
Stanica metroa M4 i prva faza Centralnog evropskog univerziteta u Budimpešti osvojili RIBA nagradu.
Specijalnu nagradu za najboljeg mladog arhitektu RIBA je ove godine dodelila brazilskim arhitektama Gustavu Utrabu i Pedrou Duschenesu iz firme Aleph Zero za njihov projekat Dečijeg sela u mestu Formoso do Araguaia. Ovaj objekat koji obezbeđuje smeštaj za 540 mališana s posebnim potrebama, izgrađen je od ponovo upotrebljenog drveta čime se celoj zajednici ukazuje na značaj održivog razvoja i života.
RIBA nagrada za mlade arhitekte; Foto: Leonardo Finotti
Nagrađene zgrade
Pogledajte sada listu od 20 najboljih zgrada u 2018. godini po institutu RIBA:
1. Rekonstrukcija Crkve u Vilanova de le Barca / AleaOlea Architecture & Landscape
Foto: ADRI GOULA
2. Umetnički muzej Audain u Kanadi / Patkau Architects
Foto: James Dow
3. Kula BBVA Bancomer u Meksiko Sitiju / LegoRogers
Foto: Dolores Robles
4. Buendner Kunstmuseum u Huru – Švajcarska / Barozzi Veiga
Foto: Simon Menges
5. Captain Kelly’s Cottage u Tasmaniji / John Wardle Architects
Foto: Trevor Mein
6. Prva faza Centralnog evropskog univerziteta u Budimpešti / O’Donnell + Tuomey
Foto: Tamás Bujnovszky
7. Dečije selo u Brazilu / Rosenbaum + Aleph Zero
Foto: Leonardo Finotti
8. Obrazovni centar Lanka u Šrilanki / Feat Collective
Foto: feat.collective
9. Linija metroa M4 u Budimpešti / FŐMTERV-PALATIUM-UVATERV Consortium
Foto: Tamás Bujnovszky
10. Memorijalni centar Mount Herzl u Izraelu / Kimmel Eshkolot Architects
Foto: Amit Geron
11. Muzej umetnosti u Nantu / Stanton Williams
Foto: Nick Hufton
12. Muzej Voorlinden u Holandiji / Kraaijvanger Architects
Foto: Christian Richters
13. Džamija Sancaklar u Istanbulu / EAA-Emre Arolat Architecture
Foto: Cemal Emden
14. Fondacija Stavros Niarchos u Atini / Renzo Piano & Betaplan
Foto: Michel Denancé
15.Studio Dwelling u Šrilanci / Palinda Kannangara Architects
Foto: Sebastian Posingis
16. Stambena zgrada Tatsumi u Tokiju / Hiroyuki Ito Architects
Foto: Makoto Yhoshida
17. Muzička škola Toho Gakuen u Tokiju / Nikken Sekkei
Foto: Harunori Noda
18. Univerzitet u Amsterdamu / Allford Hall Monaghan Morris
Foto: Tim Soar
19. Vertikalna šuma u Milanu / Boeri Studio
Foto: Paolo Rosselli
20. Univerzitet Xiao Jing Wan u Šencenu / Foster + Partners
Arhitektonski tim Stattwerk d.o.o predstavio je idejno rešenje za budući eko-centar na Zelenom vencu – prvu energetski efikasnu zgradu sa zelenim fasadama u Srbiji.
Rešenje karakteriše organska forma, koja podseća na živu, pulsirajuću, planinu smeštenu u srcu Beograda. Reč je o multifunkcionalnom objektu, koji će, između ostalog, sadržati i eko-hab – centar za edukaciju, rad i stručno usavršavanje, kao i prvi javni vidikovac u centru grada, a poseban deo biće namenjen ekološkim vidovima transporta.
Prvi soliter sa zelenim fasadama u Srbiji, imaće ukupnu površinu veću od 30.000, a zelene fasade će zauzeti 2.737 metara kvadratnih. Pored vertikalnih zelenih fasadnih sistema, na spoljašnjim delovima objekta nalaziće se dodatno zelenilo u vidu saksijskih biljaka, a krovovi ukupne površine 2.631 m² takođe će biti zeleni. Unutrašnjost objekta će, isto tako, biti oplemenjena brojnim biljkama.
Planina usred Beograda: 2.737 metara kvadratnih zelene fasade
Prvi soliter sa zelenim fasadama u Srbiji imaće zelenu fasadu površine 2.737 metara kvadratnih.
„Inspiracija za idejno rešenje proistekla je iz analize same lokacije – Zelenog venca, koji je jedan od najprometnijih i, samim tim, i najzagađenijih delova grada. Zamisao našeg tima je da doprinesemo poboljšanju kvaliteta života u centralnoj gradskoj zoni – kako uticajem na smanjenje zagađenja i buke zelenim fasadama, tako i kraćim zadržavanjem vozila na ulici, čemu će doprineti garaža u našem objektu“, ističu u „Stattwerku.
„Naš kreativni koncept poručuje da je priroda veća od arhitekture. Ona se stalno menja – svako godišnje doba donosi novi izgled, a samim tim kroz promene prolazi i naša zgrada. U procesu stvaranja ovog rešenja prolazili smo kroz različite faze promišljanja. Od pluća grada, došli smo do zamisli planine koja oživljava, predstavlja simbol održivog razvoja i može staviti Beograd na svetsku arhitektonsku mapu.“
Ozelenjene terase
Ekološka multifunkcionalna zgrada
Objekat će biti multifunkcionalan. Eko-hab – centar za edukaciju i praktično stručno usavršavanje učenika, studenata i mladih naučnika, zauzeće četiri etaže zgrade i sastojaće se od konferencijskih sala i učionica, eko-prodavnice i sajma, kao i prostora za rad namenjenog startapima i pojedincima koji razvijaju zelene ideje.
Stattwerk zgrada sadržaće i poslovni prostor namenjen isključivo ekološki orijentisanim kompanijama i organizacijama, kao i apart-hotel. U podnožju će se nalaziti garaža sa 514 parking mesta, kao i parking za bicikle i punjači za električna vozila. Krov najvišeg dela objekta previđen je za javni vidikovac i eko-restoran.
Pogled iz ulice Carice Milice
Konzole prave mikroklimatsku barijeru između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora zgrade i ujedno kontrolišu upad sunčevog zračenja u letnjem i zimskom periodu.
Samo oblikovanje zgrade je osmišljeno tako da optimizuje potrošnju energije. Konzole predviđene idejnim rešenjem prave mikroklimatsku barijeru između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora zgrade i ujedno kontrolišu upad sunčevog zračenja u letnjem i zimskom periodu.
Na krovu Stattwerkove zgrade
Obnovljivi izvori energije
Projekat predviđa korišćenje fotonaponskih ćelija, vetrogenetatora, geotermalne energije, kao i razmenu toplote u okviru kanalizacionih sistema i upotrebu piezoelektričnih podova.
Objekat je zamišljen kao svojevrsna studija slučaja za funkcionisanje kako već poznatih obnovljivih izvora energije, tako i za testiranje novih tehnologija i približavanje inovacija u ovoj oblasti domaćoj stručnoj i široj javnosti.
Širok dijapazon sobnih vrata, sanitarne kabine u raznim bojama, kompakt ploče za ventilisane fasade ali i klupe, preovadavali su štandom Lamexa na Sajmu građevinarstva 2018.
Na Beogradskom sajmu završen je najveći događaj iz oblasti građevinarstva u ovom delu Evrope – 44. Međunarodni sajam građevinarstva. Sajam je zadržao lidersku poziciju u regionu i mesto među najvećim sajmovima građevinarstva u jugoistočnoj Evropi. Na velikom izlagačkom prostoru, više od 600 izlagača iz 27 zemalja sveta prikazalo je inovacije i tehnološka dostignuća na polju savremenog i funkcionalnog pristupa gradnji, modele za opremanje prostora i postavljanje ekoloških standarda koji definišu novu, ekološku kulturu življenja. Jedan od štandova posebno se istakao u Hali 1 – to je štand kompanije Lamex iz Novog Sada!
Lamex sobna vrata
Sobna vrata po svačijem ukusu
Pre svega, veliku pažnju posetilaca privukla su sobna vrata koja pravi kompanija Lamex. Korišćenjem najkvalitetnijih repromaterijala iz zapadno evropskih zemlja u kombinaciji sa visoko-produktivnim mašinama, rezultiratalo je sobnim vratima koje krasi izuzetno dobar odnos cene i kvaliteta. Posetioce štanda pored cene interesovali su i rokovi isporuke, a tu se Lamex može pohvaliti svojim konceptom lager programa koji omogućava laku i jednostavnu dostupnost vrata u minimalnim količinama i od jednog komada.
Sobna vrata se standardno izrađuju od Eggerovog eurolighta debljine 38 mm
Krilo vrata se izrađuje od Eggerovog Eurolighta debljine 38 mm sastavljeno od nosećih ploče Form Line 3000 debljine 4, kartonskog saća kao ispune i MDF ojačanja po dužim stranama, okantovano ABS trakom 1 mm sa svih strana poliuretanskim lepkom. Krilo se po zahtevu može proizvesti sa drvenim ramom, pokrivnim Eggerov Form line 3000 pločama debljine 4m u svim dekorima iz njihove kolekcije, MDF pločama debljine 4mm povećane vlagootpornosti u svim dekorima iz Cleaf kolekcije, ili pločama MDF oplemenjenim HPL laminatom 0,8 mm proizvođača Egger, FunderMax ili Cleaf.
Lamex sobna vrata od Cleaf repromaterijala
Sanitarne kabine u velikom broju boja
U jednom delu prilično prostanog štanda u Hali 1, Lamex je izložio i Compact sanitarne kabine. Zahvaljujući jednostavnim i čistim linijama ove sanitarne kabine su idealno rešenje za javne objekte. Posetioce štanda je posebno zainteresovalo što se ove kabine isporučuju u zaista velikoj paleti boja zahvaljujući čime se one mogu uklopiti u različita enterijerska rešenja.
Compact sanitarne kabine u raznim bojama
Fundermax dominacija
Mnogobrojnim posetiocima štanda bilo je jasno da je Fundermax zauzimao centralno mesto na štandu Lamexa. Oni su mogli da pogledaju brojne dekore za ventilisane fasade kojima zgrade dobijaju prirodan izgled. U pitanju su kompakt ploče koje su veoma izdržljive, dugotrajne i otporne na vremenske uticaje i kada je u pitanju kiša, vlaga ili mraz ali i po pitanju UV zračenja pa ove ploče neće vremenom promeniti izgled.
Primer kompakt ploča na fasadi s prirodnim izgledom
Specifičnost HPL materijala je što on može da se savije što dizajnerima enterijera i arhitektama otvara potpuno nove perspektive.
Backwall Lamexovog štanda izveden je savijenog HPL-a
Upravo zbog ovih sjajnih karakteristika kompakt ploča, Lamex je na štandu pokazao i druge mogućnosti ovih ploča a to je pravljenje klupa. Ova klupa se toliko dopala našoj redakciji, da smo je izabrali u TOP 14 stvari koje je trebalo pogledati na Sajmu građevinarstva 2018.
Fantastična klupa od Fundermax ploča
Pogledajte galeriju fotografija sa Lamexovog štanda:
1/7
Više detalja o proizvodima kompanije Lamex možete pogledati ovde.
Novi centar vidljiv s Dunava i ozelenjen travom postaće arhitektonski istaknuta tačka na obali.
Proširenje i izgradnja nove zgrade Instituta za fiziku u Beogradu jedna je od najznačajnijih planiranih investicija u naučno-istraživačku infrastrukturu. Novi objekti, koji se prostiru na 4.140 kvadrata čije arhitektonsko rešenje potpisuje Marko Stojčić, nalaziće se u okviru postojećeg kampusa Instituta za fiziku u ulici Pregrevica u Zemunu, kao deo budućeg centra Verokio, simbolično nazvanog po italijanskom renesansnom vajaru i slikaru Andreu del Verokiu (1435 – 1488), piše Beobuild. Njegova umetnička radionica slavno je mesto začetka nekoliko najvećih umetnika renesanse, uključujući i Leonarda da Vinčija.
Centar je simbolično nazvan po italijanskom renesansnom vajaru i slikaru Andreu del Verokiu.
Institut za fiziku nalazi na vrlo atraktivnoj lokaciji u Zemunu u ulici Pregrevica, uz sam Dunav. Na neizgrađenom delu ove velike parcele planirano je podizanje dva slobodnostojeća objekta povezana pasarelom.
Veći objekat (P+2) pre svega je namenjen edukaciji i poseduje brojne učionice za predavanja i nastavu, kabinete, kao i prostor za administraciju i prateće aktivnosti. U okviru ulaznog dela u prizemlju planiran je hol i foaje sa mogućnošću organizovanja različitih naučnih i kulturnih svečanosti. Iznad foajea u prizemlju nalazi se prostor za biblioteku sa pogledom na foaje. Ovaj objekat posedovaće i ozelenjen atrijumski prostor, koji će omogućiti da gotovo sve radionice budu dvostrano orijentisane.
Ozelenjeni objekti vidljivi s Dunava
Manji objekat (Po+P) namenjena je za praktični rad i realizaciju istraživačkih projekata. Ovaj objekat je ustvari monovolumenska hala visine 12 metara u kojoj će biti smešten kran i ostala tehnika neophodna za realizaciju velikih projekata. Ono što je isto zanimljiv aspekat ovog projekta jeste da će novi centar biti vidljiv sa Dunava, odnosno da će postati arhitektonski istaknuta tačka na obali za sve putnike rekom. Isto tako, pružaće izuzetne vizure ka reci za sve zaposlene u centru. Planirano je i ozelenjavanje krovova travom, kako bi se stvorila velika terasa sa pogledom na pejzaž Dunava. Više o ovom projektu pročitajte na Beobuildu.
Prepoznatljive naočare, crna majica i ozbiljno lice su dobar put do ostvarivanja ovog cilja…
Dobro je poznato kako se arhitekte oblače: nezaobilazna crna rolka, uske pantalone, crna obuća i minimalistički detalji poput broša ili nakita. Ako su tu još i okrugle naočare poput onih koje su nosili Korbizje ili Filip Džonson, onda je autfit potpun! Međutim, koji su to još detalji zahvaljujući kojim ćete izgledati poput slavnog arhitekte? Pogledajte video!
Video donosi Leewardists kojima su arhitekte inspiracija za komične stripove, a njihov rad možete pratiti na Facebooku, Instagramu ili na njihovom veb sajtu.
„Zašto se kišobrani ne rastaču na suncu – ili barem rastu na kiši?“ Sedrik Prajs (Cedric Price).
Crnogorska postavka na Bijenalu 2018 teži multidisciplinarnom integrisanju rezultata savremenih ekoloških istraživanja, te kolaborativnih praksi u urbanom dizajnu i planiranju prostora.
Decenije obeležene tranzicijom ostavile su traga u domenima socio-ekonomskih i prostornih transformacija u pogledu urbanog razvoja, industrijske, urbane i ruralne regeneracije, te socio-kulturoloških odnosa. Generalni problem je nepostojanje koherentnog modela koji će obezbediti teorijski i praktičan okvir za bavljenje procesno orijentisanom pristupom. Jedan od mogućih pravaca je rezilijentnost (resilience), ne kao koncept, već kao instrument za razvoj fleksibilnih scenarija u cilju ostvarivanja visokog stepena sinergije prirode i kulture u lokalnom kontekstu. Sonja Radović-Jelovac, kustos crnogorske postavke, predlaže fokus na širem istraživačkom okviru predstavljanja Crne Gore iz potrebe za instrumentalizacijom principa rezilijentnosti u lokalnom kontekstu, kao i potrebu za usvajanjem modela deljivih vrednosti.
Raspored izložbi na Crnogorskom paviljonu u Veneciji
Crnogorska izložba se bavi jednostavnim i razumljivim porukama koje je namenjene za uključivanje ne samo čuvenih arhitekata kao gostiju, već i opšte javnosti.
EMERGING RESILIENCE predstavlja okvir za buduća istraživanja kojima će se aktualizovati potreba za holističkim pristupom, kroz imperativ rezilijentnosti socio-ekoloških sistema. Takav pristup podrazumeva transdisciplinarne metode, odnosno širenje baze arhitektonskog znanja, te razumevanja kompleksnih, adaptivnih i samoregulišućih sistema, gde aktivnosti užeg raspona rezultiraju nesagledivim konsekvencama.
Tri su međusobno povezana dela crnogorske prezentacije na 16. Venecijanskom bijenalu arhitekture – La Biennale di Venezia: KNJIGA, IZLOŽBA i UMREŽENJE, i svaki se iz svog ugla bavi sveobuhvatnom temom ‘Emerging Resilience’. Sva tri elementa variraju u merilu, materijalnosti, trajanju i metodi širenja. Zajedno deluju kao vitalni okvir koji podupire otvorenu raspravu o temi unutar i izvan stvarnog paviljona.
Aplikacija za mobilne telefone
Crnogorska izložba se bavi jednostavnim i razumljivim porukama, izrazitom moći brendiranja instalacije specijalno osmišljene za sami lokalitet i taktilnosti posebnih modela pravljenih na licu mesta kao instrument identifikacije koji je namenjen za uključivanje ne samo čuvenih arhitekata kao gostiju, već i opšte javnosti. Kroz niz radionica za pravljenje odlevaka koje će biti otvorene za sve posetioce tokom Bijenala arhitekture 2018, dobiće se novi elementi koji prikazuju neke od ključnih tema kojima se bave arhitekte u doba nastajuće rezilijentnosti, a koji će biti priključeni izložbi. Posetioci će biti podstaknuti da aktivno učestvuju u procesu, kao i da ponesu sa sobom neke od odlevaka.
Izložba će kulminirati publikovanjem rečnika, koji će biti svojevrsan priručnik i set za preživljavanje u eri novih prostornih realnosti. Posetioci će, takođe, biti pozvani da doprinesu publikaciji, tako što će slati relevantnu terminologiju na internet prezentaciju izložbe i na aplikaciju za mobilne telefone.
Crnogorski paviljon na 16. Međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji
Wo/man under an umbrella
Komesar: Dušan Vuksanović, Kustos: Sonja Radović-Jelovac
Izlagači: Krešimir Rogina, Rosa Rogina, Armor Gutijerez Rivas (Armor Gutierrez Rivas), Ida Blažičko, Fansoa Vahe (Francois Vahe)
Mesto: Palata Malipjero (Palazzo Malipiero) (prizemlje), San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero.
Raspisan urbanističko-arhitektonski konkurs koji traje do 1. jula 2018. godine. Konkurs je namenjen sređivanju malih javnih površina za priređivanje kulturnih sadržaja i druženje Novosađana.
„Nakon poziva građanima da daju svoje predloge za sređivanje malih javnih površina, sada želimo da saznamo šta predlaže struka“, navodi se iz Fondacije Novi Sad 2021 koja je 18. maja raspisala regionalni urbanističko-arhitektonski konkurs za uređenje malih javnih prostora pod nazivom Nova mesta – nova mesta za susrete građana i priređivanje kulturnih sadržaja.
Lokacije koje su predmet konkursa su MZ Omladinskog pokreta, Salajka, Stari Ledinci i Begeč.
Sva zainteresovana stručna javnost svoje ideje i projekte može poslati do 1. jula 2018. godine. Pravo učešća imaju sva stručna pravna i privatna lica – arhitekte, urbanisti, pejzažne arhitekte, kao i studenti koji pohađaju studijske programe iz ovih oblasti.
Lokacije koje su predmet konkursa su MZ Omladinskog pokreta, Salajka, Stari Ledinci i Begeč.
MZ Omladinski pokret
Parcela od 272 kvadrata namenjena za javnu površinu
Salajka
Namena prostora: sportski centar. Salajka
Stari Ledinci
Deo parcele broj KO Ledinci. Površina obuhvata je oko 1.023 m2.
Begeč
Deo parcele na uglu ulica kralja Petra I i Partizanske. Površina obuhvata oko 794 kvadrata
Dodatne informacije
Više informacija o konkursu i lokacijama za koje se traže arhitektonsko-urbanistička rešenja, možete pronaći na sajtu Fondacije.
Sve ove aktivnosti i konkursi koje realizuje Fondacija Novi Sad 2021 deo su priprema za 2021. godinu, kada će Novi Sad biti Evropska prestonica kulture.
Predmet intervencije na postojećem objektu u užem jezgru Beograda bio je nadziđivanje kojim su formirana dva dupleksa – penthausa nad postojećim objektom.
Ulična fasada objekta koji je bio predmet nadgradnje izgrađena je u duhu akademizma, a novoizgrađeni volumen se oblikovno i materijalizacijski diferencira u odnosu na postojeći deo i rešen je kroz autorski izraz u savremenom duhu i uz upotrebu savremenih materijala.
Staklena opna ulične fasade novog dela, ima uporište u funkcionalnim razlozima, odnosno uvođenju dnevne svetlosti u projektovane prostore, jer je objekat zbog izražene severne orijentacije, izdužene forme na parceli i slepih bočnih zidova, uobičajenih za kompaktni gradski blok, limitiran po pitanju prijema prirodnog svetla.
Nadgradnja objekta na Dorćolu rešena je kroz autorski izraz u savremenom duhu i uz upotrebu savremenih materijala.
Uvođenjem staklene zid zavese na uličnu fasadu postignut je princip brisanja granica enterijera i eksterijera, kao i utisak dematerijalizacije i lakoće nadzidanih etaža i najzad ostvaren prostor koji deluje mnogo svetlije i optimističnije u odnosu na donje klasično građene etaže. Akcenti na fasadi u žutom bojenom staklu uvedeni su radi oživljavanja staklene površine novog volumena, ali i praćenja pojedinih elemenata stare fasade.
Reflektovanje uličnog zelenila na novoj fasadi stvara različite vizuelne efekte koji se smenjuju zavisno od doba godine i vremenskih uslova. Dodatni kvalitet prostoru pružaju zenitalni prodori svetla ostvareni kroz krovne prozore, koje preko staklenog poda gornjeg nivoa dopire i do donjeg i vizuelno povećava volumen prostora.
Novo rešenje ulične fasade
Enterijer penthausa
Enterijer prostora je zamišljen kao multinamenski, koji trenutno ima poslovnu namenu, ali ima takvu organizaciju da bi se lako mogao transformisati u klasični stambeni prostor.
Donji nivoi dupleksa su tekući prostori, a u dnu svakog od njih je smeštena kao koloritno prostorni akcenat „plava kapsula“ sa servisnim funkcijama.
„Plava kapsula“ sa servisnim funkcijama
Gornji nivoi su organizovani kao intimniji prostor sa više soba koje su preko hodnika povezani sa prostranom uličnom terasom.