Quantcast
Channel: Igor Conić – Gradnja
Viewing all 1909 articles
Browse latest View live

Remix Gastro Bar u Savamali / Kolege Studio

$
0
0

Enterijer ovog novog beogradskog lokala nadovezuje se na arhitekturu starog skladišta čelika u kome se nalazio i kreativni centar Mikser House.

Remix Gastro Bar lociran u Savamali, jednom od prvih beogradskih naselja koje se proteže duž desne obale reke Save. Život Savamale počinje početkom 18. veka kada nastaje i Karađorđeva ulica u kojoj se nalazi ovaj lokal. Prepoznatljiva istorija ovog kraja iza sebe ostavila je bogato nasleđe kulture, arhitekture, urbanizma i umetnosti.

Beogradski kraj ponosan na svoje nekadašnje žitelje, čuvene pisce, umetnike, advokate, novinare, trgovce bio je inspiracija za rađanje nove tradicije Savamale. Uvek modena i prestižna u svom vremenu, uspela je da sačuva svoju autentičnost i poraste u najpoznatiju kreativnu, modernu i zabavnu gradsku četvrt. Savamala je danas prestonica noćnog života Beograda u kojoj se nalaze neki od najboljih restorana, klubova i galerija. Od skora i Remix Gastro Bar!

Enterijer Remix Gastro Bara reflektuje spoj gastro doživljaja inspirisan zajednicom kako kulturnom tako i stilskom.

Enterijer Remix Gastro Bara nadovezuje se na arhitekturu starog skladišta čelika u kome se nalazio i kreativni centar Mikser House. Autentičan magacinski prostor koji svojom prostranošću, visokim plafonom i starom krovnom konstrukcijom diktira emociju i atmosferu, lepo upakovanu u istoriju Savamale bio je inspiracija za eklektičan pristup u projektovanju.

Stara konstrukcija postala je zelena pozornica za moderne, raskošne lustere.

Osim emotivnih stavova vezanih za prostor, sabrali su se i utisci koje treba da ostavi jedan gastro bar koji će biti nova destinacija u Karađorđevoj ulici. Tako je autentičnost prostora zadržana ali kako tradicija Savamale nalaže dobija i svoj novi pečat. Stara konstrukcija sada postaje zelena pozornica modernizovanih i raskošnih lustera koji sa usklađenom bojom zida i plafona oslobađaju prostor od hladne atmosfere magacina.

Zone koje se prožimaju

Ideja Remix Bara je da okupi ljubitelje hrane, vina, koktela i provoda na jednom mestu, pa je iz toga i nastao funkcionalni raspored zona koje se prožimaju. Sa leve strane prostora su udobni polukružni separei ušuškani u vinskim policama u kojima se nalaze najpoznatije domaće i svetske etikete, pizza bar sa pogledom na peć sastavljene od sitnih komada zlatnih pločica koje reflektuju atmosferu u prostoru, zatim prostor za delikates. S desne strane je dugačko neprekidno sedenje koje nasuprot separeima upućuje na slobodniju atmosferu.

Iz bara obloženog pločicama sa starih kaljevih peći izrasta balkon preplavljen rastinjem.

U centru svih ovih zbivanja nalazi se bar koji u ovom prostoru upravo predstavlja spoj kako istorije tako i isprepletanih emocija i gastro doživljaja, obložen pločicama sa starih kaljevih peći iz koga izrasta balkon preplavljen rastinjem koji se nadovezuje na galeriju na kojoj su smešteni toaleti sa sa stilskim foaejom. Bašta je uvučena u prostor u odnosu na fasadu i oslikava atmosferu starih evropskih gradova i njihovih arkadnih tremova i fasada.

Može se reći da je enterijer Remix Gastro Bara reflektuje spoj gastro doživljaja inspirisan zajednicom kako kulturnom tako i stilskom.

 

Faktografija

Projekat: Remix Gastro Bar

Arhitekta: Kolege Studio, Beograd

Lokacija: Karađorđeva 46, Beograd, Srbija

Tim: Marko Basarovski, Sanja Berić, Andrea Brkić

Površina: 450 m2

Godina: 2017

Fotograf: Miloš Martinović

Kad ste već ovde…


Idejno rešenje spa centra u Inđiji osvojilo prestižnu nagradu

$
0
0

Slovenački biro Enota je za svoje rešenje spa resorta u Inđiji dobio priznanje od strane italijanskog magazina The Plan u kategoriji ugostiteljstva.

Arhitektonski magazin The Plan već treću godinu za redom organizuje takmičenje za najbolje projekte u više različitih kategorija kao što su objekti stanovanja, kulture, zdravstva i slično, a zanimljiva vest je da je na dodeli nagrada koje su održane 23. maja 2018. slovenački biro Enota osvojio četiri nagrade, a jedna od njih je za projekat u Srbiji, odnosno, u Inđiji.

Ovo mesto u Vojvodini već duže vremena traga za najboljim rešenjem za proširenje svojih ugostiteljskih sadržaja, a Enota, koje je poznata domaćim turistima po hotelu Sotelija u termama Olimija u Sloveniji, ponudila je svoj projekat još 2016. godine.

Predviđena je fasada od slame koja se odlično nadovezuje na osnovni konstruktivni materijal – a to je drvo.

Enotino rešenje predviđa spa resort organske forme koji svojim oblikom stvara jedno vrstu ograde od spoljašnjeg sveta i uticaja koji dolaze s obližnjeg puta. Međutim, svi unutrašnji sadržaji su potpuno otvoreni i to tako da se prožimaju s prirodom koja okružuje ovaj objekat.

Terasaste sobe izdižu se iznad centralnog lobija hotela u čijem podnožju je smešten spa centar. Sobe gledaju na unutrašnje dvorište kao i na okolni pejzaž i to tako da obližnja saobraćajnica ne remeti poglede.

Slama i drvo

Posebno je interesantna fasada koja je urađena od slame i ona se odlično nadovezuje na osnovni konstruktivni materijal – a to je drvo.

Jedno od rešenja

Ovaj objekat od 31.710 m2 bio bi samo prva faza u budućim ekspanzijama spa resorta u Inđiji koje Energogroupa planira da izvede u narednom periodu. Naravno, ovo je samo jedno od idejnih rešenja, a kako će tačno izgledati spa centar u Inđiji ostaje da se vidi.

Foto: Enota via The Plan

Kad ste već ovde…

Kako izgleda gradilište Luštica Bay na Jadranu: Hotel Čedi i marina dočekuju goste ovog leta

$
0
0

Zvanično otvaranje naselja Marina sa oko 220 stambenih jedinica, prve faze marine sa 176 vezova i hotela Čedi zakazano je za 11. avgust.

Uz vrhunski golf teren, dve marine svetske klase, sedam luksuznih hotela, vile, porodične kuće, apartmane i Central kao žilu kucavicu i mesto jedinstvenog noćnog života i zabavu, Luštica Bay nedaleko od Tivta imaće sve ono što se očekuje od najboljih evropskih destinacija.

Ubrzano se približava završetak prve razvojne faze – naselja Marina – gde je već završeno više od 160 stanova, dok je još 60 stanova, porodičnih kuća i vila u fazi izgradnje.

Luštica Bay, izgled maj 2018.

Ponuda Luštica Bay marine uključivaće 176 vezova dužine od šest do 35 metara, jahting klub i objekte za posadu.

Enterijer hotela radila je renomirana kompanija GG & Grace International sa sedištem u Rimu, Kairu i Dubaiju, dok je arhitektonsko rešenje hotela radio TVS studio iz Atlante (SAD).

Ponuda Luštica Bay marine uključivaće 176 vezova dužine od šest do 35 metara, jahting klub i objekte za posadu, tim u marini koji pruža pomoć 24 sata i na više jezika, lokalne usluge popravke i održavanja, objekte vodovoda i obezbeđivanja napajanja, obezbeđenje 24 sata, pristup bežičnoj internet mreži. Prva faza marine biće otvorena u julu.

U glavnoj marini tokom ovog leta biće otvoreno i najmanje 90% maloprodajnog i komercijalnog prostora ukupne površine od oko 1.500 m2. U ponudi će biti različiti sadržaji, uključujući administrativne poslove i usluge u vezi sa marinom (posredovanje, prodaja, usluge, prodaja nautičke opreme), restorani i kafići, prodavnice odeće i opreme za domaćinstvo…

Prvi Čedi hotel u ovom delu sveta

Centar grada Luštice Bay

Uz otvaranje marine, naselja Marina i prvog hotela, najznačajnija aktivnost jeste početak izgradnje naselja Central, administrativnog i centra grada Luštica Bay. Naselje Central prostiraće se na 240.000 metara kvadratnih pored mesta Radovići i predstavljaće središte zajednice grada Luštica Bay.

Ulice u naselju Luštica Bay

Nova turistička destinacija

Za sada je u razvoj ovog projekta uloženo oko 140 miliona evra, uključujući ključne elemente kao što su hotel, marina, teren za golf i nekretnine. Ubuduće će se u projekat svake godine uložiti po 50 miliona evra.

Na oko sedam miliona kvadratnih metara na tivatskom delu poluostrva Luštica, kompanija Luštica Development razvija projekat Luštica Bay kao rezidencijalnu turističku destinaciju koja će obezbediti sve sadržaje neophodne za život grada.

Foto: Sergej Zabijako

Kad ste već ovde…

Mapa gradilišta Srbije proširena na Kragujevac, Niš i Loznicu

$
0
0

Na Mapi gradilišta portala Gradnja.rs uskoro ćete moći da vidite i šta se zida na Zlatiboru!

Prošlo je tek nešto više od mesec dana od lansiranja Mapa gradilišta – najnovijeg servisa našeg portala – a rezultati se već očigledni. Ne samo da je mapa analizirana preko 5.500 puta već je na njoj uneseno preko 360 gradilišta iz cele Srbije.

Nakon inicijalnog mapiranja gradilišta u Beogradu i Novom Sadu, na red su došli i drugi gradovi u našoj zemlji pa se tako na ovom servisu mogu pronaći i gradilišta u Kragujevcu, Nišu, Loznici, a počeo je proces identifikovanja svih aktivnih gradilišta na Zlatiboru.

Ne samo da je mapa analizirana preko 5.500 puta već je na njoj uneseno preko 360 gradilišta iz cele Srbije.

Na Mapi gradilišta možete saznati šta se i gde zida u vašeg gradu, a takođe možete pogledati i fotografije gradilišta, vizuelizacije budućeg objekta i pročitati osnovne informacije o projektu kao što su podaci o zgradi, investitoru i rokovima građenja.

Mapa gradilišta ne pokriva samo stambenu izgradnju, već i javne, poslovne, kulturne i verske objekte ali i velike infrastrukturne objekte. Gradilišta su takođe razvrstana i po njihovom statusu pa su tako različitim bojama označene zgrade u izgradnji, u planu, završene i obustavljene.

Pogledajte Mapu gradilišta Srbije tako što ćete kliknuti OVDE.

Kad ste već na ovoj stranici…

Zlatni lav otišao švajcarskom timu za paviljon inspirisan Alisom u zemlji čuda

$
0
0

Glavnu nagradu Zlatni lav na Venecijanskom bijenalu, 16. međunarodnoj izložbi arhitekture, osvojio je rad švajcarskog tima Svizzera 240: House Tour. 

Nagrađeni rad potpisuju Alesandro Boshard, Li Tavor, Metju van der Ploeg i Ani Vihervara. Radi se o praznoj kući za iznajmljivanje u kojoj je sve krenulo naopako. Iako ona ima sve što treba da ima, vrata su preniska, prozori previsoki, a prekidači nisu na odgovarajućem mestu.

Iako na prvi pogled prostor deluje normalno, razmere su potpuno izmenjene što posetiocima daje utisak da su Alisa u zemlji čuda. Cilj ovog paviljona bio je da se pokaže kako funkcioniše slobodan prostor u kućama i stanovima za iznajmljivanje u kojem se samo mogu videti beli zidovi, prozorska okna i podovi.

Neobične proporcije; foto: Italo Rondinella

Iako kuća ima sve što treba da ima, razmere su izmenjene što posetiocima daje utisak da su Alisa u zemlji čuda.

„Mi se često nazivamo nacijom zakupaca jer većina stanovništva Švajcarske živi u iznajmljenim stanovima i često se seli. Zato ljudi žele standardizovane prostore,“ zaključio je švajcarski arhitekta i kurator paviljona Alesandro Boshard.

Pogledajte kako izgleda paviljon Švajcarske: Svizzera 240 – House Tour:

Nagrada za portugalskog arhitektu

Zlatnog lava na izložbi Freespace dobio je Eduardo Souto de Moura, za dve fotografije iz vazduha, dok je za životno delo nagradu dobio britanski arhitekt i istoričar Keneth Frempton.

Najvažnija izložba svetske arhitekture održava se ove godine na temu Slobodan prostor (Freespace), a kustosice su irske arhitektkinje Ivon Farel i Šeli MekNamara.

Izložba se održava na 3.000 kvadratnih metara Arsenala i Đardiniju gde je smešteno sto arhitektonskih studija i 65 zemalja učesnika.

Zlatnog lava na izložbi Freespace dobio je Eduardo Souto de Moura; Foto: La Biennale

Od Srbije do Vatikana

Na ovogodišnjem bijenalu koji traje do 25. novembra, sedam zemalja – Antigva i Barbuda, Saudijska Arabija, Gvatemala, Liban, Mongolija, Pakistan i Vatikan – imaju prvi put poseban paviljon.

U srpskom paviljonu otvorena je izložba „Slobodna škola je slobodni prostor„, autora Branka Stanovijevića. Prema fotografijama iz Venecije naš paviljon i nije realizovan kako je to zamišljeno. Pogledajte slike ovde.

Crnogorski paviljon nastupa s izložbom „Wo/man under an umbrella„, komesara Dušana Vuksanovića i kustoskinje Sonje Radović-Jelovac, dok je u hrvatskom paviljonu otvorena izložba „Oblak Pergola / Arhitektura gostoljubivosti“, autora Alise Andrašek, Vlatke Horvat, Maje Kuzmanović i Brune Juričića.

Kad ste već ovde…

Saznajte kako bi mogao da izgleda novi Trg galerija Novom Sadu

$
0
0

Izložba studenata Departmana za arhitekturu i urbanizam biće upriličena povodom jubileja 60 godina Galerije Matice srpske u zgradi na Trgu galerija.

U petak, 1. juna 2018. godine, od 18.30 do 22.00 sata, ispred galerije će biti upriličen program kojim će se ukazati značaj na Trg galerija kao važna kulturna tačku grada Novog Sada i značaj Galerije Matice srpske koja je za javnost otvorena od 1. juna 1958. godine. Upravo na taj dan biće prikazana prva postavka u okviru projekta koji ima za cilj prostorno uređenje parka i kreiranje novog javno-umetničkog prostora u kojem bi se izlagala vajarska dela domaćih i stranih umetnika.

Izložbom Novi Trg galerija biće predstavljeni idejni projekti studenata Departmana za arhitektru i urbanizam FTN u Novom Sadu.

Galerija Matice srpske uz podršku „Fondacije Novi Sad 2021” realizuje projekat Park skulptura na Trgu galerija kojim će se zelena površina ispred Galerije arhitektonsko-scenskom intervencijom biti pretvorena u Park skulptura. Kao prvi korak u realizaciji projekta izložbom Novi Trg galerija biće predstavljeni idejni projekti studenata Departmana za arhitektru i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka, koji su na kreativan i inovativan način osmilili izgled ovog budućeg javno-umetničkog prostora.

Tri nove skulpture

Takođe, ovom prilikom će svečano biti otkrivene tri skulpture iz kolekcija Galerije Matice srpske, Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Galerije likovne umetnosti Poklon-zbirke Rajka Mamuzića koje će biti tokom godine izlivene u bronzi i postavljene na adekvatnim postamentima u park. Skulpturama, parternim uređenjem parka i prostora Trga Galerija, postavljanjem klupa i dizajniranim osvetljenjem, Park će postati javni prostor za umetnički predah i uživanje u samom centru grada, s nadom da 2021. ceo Trg galerija dobije istu funkciju.

Celokupan program

Program počinje izvođenjem opere za decu Priča duga o četiri druga u 18.30 sati, potom nastupa hor „Zvončići”, a zatim sledi otvaranje tri izložbe: izložbe radova dece iz Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo” Umetnički vremeplov, izložbe učenika Srednje škole za dizajn „Bogdan Šuput” Od kopije do originala , kao i izložbe studenata Departmana za arhitekturu i urbanizam Novi Trg galerija. Simbolično u 20.21 sat biće svečano otkrivene skulpture iz kolekcija Galerije Matice srpske, Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Likovne galerije Poklon-zbirke Rajka Mamuzića koje će ove godine biti izlivene u bronzi i postavljene kao prve skulpture u budućem Parku skulptura na Trgu galerija.

Zahvaljujući tituli Novog Sada Evropske prestonice kulture 2021., u narednih nekoliko godina park i plato na Trgu galerija dobiće nove sadržaje, a kroz projekat „Park skulptura” lokacija postaje novo mesto za uživanje u kulturi i kvalitetnom slobodnom vremenu.

Kad ste već ovde…

Na mestu subotičke kasarne niče potpuno novo naselje

$
0
0

Prostor nekadašnje kasarne Kosta Nađ, jedne od mnogih čije su prostorije ostale prazne nakon iseljenja vojske, mogao bi uskoro da postane veliko gradilište na kom bi trebalo da nikne moderan stambeno-poslovni kompleks.

Javno preduzeće za upravljanje putevima, urbanizam i stanovanje grada Subotice sa gradom Subotica završilo je izradu Plana detaljne regulacije za prostor bivše „prve kasarne“. Bivši vojni objekti prazni su već deset godina, a potencijal napuštene zgrade trebalo bi da se u potpunosti iskoristi građenjem novog kompleksa koji će se sastojati iz pet celina, piše eKapija.

Predviđeno je da se na površini od 13,64 hektara nađu zone javne namene, poslovno-komercijalnih sadržaja, kao i zona višeporodičnog stanovanja sa poslovanjem.

Na površini od 13,64 hektara naći će se javni prostori, poslovni sadržaj, kao i zona višeporodičnog stanovanja.

Ideja je da se budućom prostornom organizacijom obezbedi funkcionalan stambeni i poslovno-komercijalni prostor, ali i da se ozelenjavanjem prostora unutar granica Plana i vizuelnim odlikama oplemeni zapušteni prostor. U zoni javne namene, koja je, kako je navedeno u dokumentaciji, planirana na površini bloka B, predviđena je izgradnja predškolskih ustanova, kompleksa obrazovnog ili univerzitetskog centra, objekata za sport i rekreaciju i, eventualno, ugostiteljskih objekata.

Plan predviđa gradnju kompleksa predškolske ustanove na površini od 4.500 m2, centra osnovnog ili srednjeg obrazovanja na 5.000 m2, kao i kompleksa Univerzitetskog centra na parceli od oko 5.000 m2.

Novi obrazovni centri za Suboticu

Postojeći objekti srednjih škola u Subotici su, navodi se u dokumentaciji, neodržavani dugi niz godina i potrebno je adaptacijom ili dogradnjom objekata osavremeniti prostor, ali i obezbediti fiskulturne sale ili otvorene sportske terene, koje mnoge škole u Subotici nemaju. Upravo prostori nekadašnjih spavaona bivše kasarne u centralnoj zoni kompleksa mogu postati novi obrazovni centri. Objekat bivše vojne spavaone u bloku B, kategorisan kao kulturno dobro, planiran je da se prenameni u visokoškolsku obrazovnu ustanovu.

Zona poslovno-komercijalnih sadržaja prostire se na površini bloka A, nekadašnjeg Generalštaba, čijom se rekonstrukcijom ili nadogradnjom planira izgradnja poslovno-komercijalnog objekta, namenjen uglavnom tercijarnom sektoru – ugostiteljstvu, trgovini, poslovanju, turizmu i bankarstvu. Takođe, dozvoljena je izgradnja objekata sporta i rekreacije kao kompatibilne namene. Unutar te zone je strogo zabranjena izgradnja stambenih, proizvodnih i skladišnih objekata.

Blokovi C, D i E predviđeni su za zonu višeporodičnog stanovanja sa poslovanjem gde je planirana izgradnja urbanog ambijenta, koji će, kako se predviđa u dokumentaciji, oplemeniti prostor.

Na putu ka Paliću

Lokacija bivše kasarne Kosta Nađ izuzetno je povoljna i atraktivna – nalazi se na putu prema Paliću. Oivičena je Ulicom Partizanskih baza sa jugozapada, Ulicom Segedinski put sa jugoistoka, Ulicom Jug Bogdana sa severoistoka i Ulicom Vuka Mandušića sa severozapada.

Kasarna je, inače, 2015. godine postala gradsko vlasništvo, kada je grad sa Ministarstvom odbrane potpisao kupoprodajni ugovor u vrednosti od oko 3 miliona evra.

Foto: via eKapija

Kad ste već ovde…

Dupli radni sto za kojim se može sedeti ali i stajati

$
0
0

Kompanija UHURU je u svoju kolekciju Minim dodala još jedan zanimljiv artikal koji se zove Rise Sit |Stand koji odgovara potrebama milenijalaca na radnim mestima.

Primetili ste da našem portalu često objavljujemo enterijere domaćih IT kompanija koje su postale nova nada za privredu naše zemlje. Ne samo da se je u pitanju zdrava grana ekonomije koja nas stavlja na mapu razvijenijih evropskih država, već je to i industrija koja zapošljava mlade – direktno iz studentskih klupa. A ovi mijenijalci imaju potpuno drugačije navike kao što je ona da za svojim radnim mestom ne sede već stoje. Upravo ovo parče nameštaja namenjeno je za njih!

Pogledajte kako radi ovaj sto:

Minim Rise Video from Uhuru Design on Vimeo.

Svaka strana stola može se nezavisno podešavati po visini pa tako jedna osoba može da sedi, a druga da stoji.

Američka kompanije Uhuru proširila je svoj asortiman proizvoda sa Minim Rise Sit |Stand-om, a u pitanju je dupli radni sto koji nudi brojne mogućnosti prilagođavanja. Kao što smo navikli od Uhuru proizvoda, i ovu ovom je svaki detalj razrađen do perfekcije: od proporcija radnog stola, preko materijala od kojih je napravljen, do sjajne funkcionalnosti koja ne žrtvuje dizajn.

Ovaj dupli radni sto opremljen je moćnim električnim podizačima koji su ugrađeni u čvrstu metalnu konstrukciju pa su stoga potpuno nevidljivi. Njegova pogodnost je što se svaka strana stola može nezavisno podešavati po visini pa tako jedna osoba može da sedi, a druga da stoji u zavisnosti od njihovih želja.

Opcije prilagođavanja

Minim Rise Sit |Stand se može prilagoditi različitim enterijerskim zahtevima pa se tako ploča radnog stola može naručiti u 5 različitih tekstura, nosači postoje u 3 vrste finiša, dok se pregrada isporučuje u 3 različite boje.

Da se ne vide kablovi

Pored opcija za izgled stola, moguće je čak birati i vrste priključaka koji se nalaze nadomak ruke i omogućavaju da se sakriju ružni kablovi.

Foto: Uhuru

Kad ste već ovde…


Spoj modernog i tradicionalnog: Ovako će izgledati luksuzni kompleks Splendor u Vrnjačkoj banji

$
0
0

Spoj tradicije i modernog obeležiće novi projekat u Vrnjačkoj banji kojim će ova poznata turistička destinacija dobiti smeštajne jedinice s četiri zvezdice.

Specijalna bolnica Merkur najavila je novu investiciju u kraljicu banja – ekskluzivni medicinski centar Splendor, u čije će četiri zvezdice biti uloženo čak 4 miliona evra, piše eKapija.

Prvi deo kompleksa Splendor biće rekonstruisana stara vila Romanija, na samo 200 metara od Merkura, neposredno iznad hotela Fontana. Tik uz nju, biće izgrađen i novi objekat, sa velnes i spa sadržajima, otvorenim i zatvorenim bazenom. Idejno rešenje novog hotela Splendor, koji će se prostirati na 6.500 kvadratnih metara, izradio je arhitekta Mirko Pavlović.

Stara vila će biti srušena i na njenom mestu će nići ista takva po projektu iz 1924. godine.

Staru vilu, koja je danas devastirana, podigao je 1924. banjski inženjer Vasa Popović. Rekonstrukcijom će joj biti vraćen stari izgled i sjaj. Novi objekat koji će biti sagrađen, imaće dve etaže ispod zemlje i četiri nadzemne etaže (podrum, suteren, prizemlje, dva sprata i povučena etaža). Ukupan smeštajni kapacitet medicinskog centra Splendor – starog i novog dela, biće 58 luksuznih soba i 12 apartmana.

Novosađani zidaju

U konkurenciji tri velike građevinske firme, tender za izgradnju hotela Splendor u Vrnjačkoj Banji dobilo je preduzeće Dijagonala iz Novog Sada.

Nakon mišljenja Zavoda za zaštitu spomenika iz Kraljeva i uz konsultaciju Građevinskog fakulteta, zaključeno je da je objekat potrebno potpuno rekonstruisati. To podrazumeva rušenje postojećeg i izgradnju novog originalnog objekta po projektu iz 1924. godine.

Budžet i rokovi

Radovi na novom objektu Splendor realizovaće se u tri faze: prvu čine grubi građevinski radovi, drugu instalacije i treću enterijer i partnerno uređenje. Vrednost prve faze radova je oko 331 milion dinara.

Rok za završetak radova je 18 meseci, tako da se planira da krajem sledeće godine komleks Splendor dočekuje goste iz zemlje i inostranstva koji žele da uz vrhunsku medicinsku uslugu i tretmane mineralnom vodom, uživaju u konfornom smeštaju i relaks sadržajima luksuznog hotela, navode iz Merkura.

Foto: Dijagonala

Kad ste već ovde…

Počinje s radom prva arhitektonska škola za decu u Beogradu

$
0
0

U Beogradu će u julu startovati Kiparh arhitektonska škola za decu, ogranak istoimenog koncepta koji u Rusiji postoji od 2015. godine.

Kiparhprogram namenjen je deci uzrasta od 6 do 14 godina, sa ciljem da podstakne njihov talenat i kreativnost. Predavači su domaći stručnjaci iz oblasti arhitekture sa višegodišnjim iskustvom u praksi i održavanju nastave – doktori nauka i doktoranti Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

U toku je upis dece u arhitektonsku školu

Predavači uče decu da razmišljaju kao arhitekte i pripremaju ih za praktičnu primenu arhitektonskih znanja kroz igru

Škola je koncipirana tako da razvije prostorno i konceptualno razmišljanje polaznica i polaznika različitog uzrasta. Deca dobijaju priliku da savladaju osnove arhitektonskog koncepta i forme, kao i osnovna načela funkcionisanja struktura. U okviru programa, predavači uče decu da razmišljaju kao arhitekte i pripremaju ih za praktičnu primenu arhitektonskih znanja kroz igru.

Dva i po sata vikendom

Lekcije su posebno osmišljenje da razvijaju motoričke sposobnosti dece i odgovaraju njihovim godinama. U okviru kursa deca se uče osnovama arhitektonske forme i kompozicije, kao i o principu rada konstruktivnih sistema. Praktični ogledi se vrše na maketama mostova i kula koje deca sama prave na časovima.

Dinamika rada je jednom nedeljno po 2,5h u kontinuitetu i časovi se uvek održavaju vikendom, kako bi se uklopili u slobodno vreme dece i kako kurs ne bi ometao njihove obaveze u školi. Rad je organizovan u dve starosne grupe: 6-8 i 9-14 godina.

Kiparh je arhitektonski biro iz Krasnodara, koji paralelno sa praksom razvija i arhitektonsku školu za decu. Otvorili su škole u gradovima širom Rusije, a odnedavno su pokrenuli isti edukativni program i u Beogradu.

Više informacija potražite pogledajte ovde.

Kad ste već ovde…

Krečite ulaz ili hodnik u vašoj zgradi? Preuzmite 50% materijala besplatno!

$
0
0

Mračni ulazi i hodnici „krase“ mnoge zgrade u našoj zemlji. Međutim, zahavljujući novoj akciji koju sprovodi Roma Company stanari deset stambenih jedinica u Beogradu će uz pomoć svojih upravnika zgrada moći da udahnu nov život u svoje zajedničke prostore.

Roma Company će subvencionisati sa 50% nabavku materijala potrebnog za krečenje ulaza i hodnika 10 stambenih zajednica na teritoriji Grada Beograda. Uz slogan „Ko kreči, kuću leči„, od 1. avgusta počinje sređivanje hodnika i ulaza stambenih zajednica, čiji će stanari moći da uživaju u sređenim i prijatnim ulazima.

„Ovim projektom želimo da podignemo svest o potrebi odgovornog ponašanja prema okruženju u kojem živimo. Nadam se da će ovaj naš mali doprinos, u vidu poklanjaja polovine neophodnog materijala, podstaći stambene zajednice da se lakše odluče da renoviraju svoje zajedničke hodnike i ulaze,“ izjavio je Slobodan Koković iz Roma Company.

Prijave preko Upravnika do 1. jula

Roma Company poziva stambene zajednice zainteresovane za dobijanje subvencije za kupovinu materijala za krečenje hodnika i ulaza zgrada da podnesu prijavu putem sajta www.roma.rs najkasnije do 1. jula 2018. godine.

Pri izboru stambenih zgrada koje će biti renovirane, uzeće se u obzir veličina stambene zgrade, lokacija i kapacitet da renoviranje bude sprovedeno u dogovorenim rokovima.

Kad ste već ovde…

Rendering u realnom vremenu: Prošetajte projektom kao u video-igri

$
0
0

Enscape je plugin za popularne softvere kao što su SketchUp, Revit i Rhino koji omogućava da drastično smanjite vreme potrebno za vizuelizaciju projekata.

Arhitekte uvek traže dodatne mogućnosti kako bi bili brži i efikasniji u svom radu ali i kako bi na najbolji način prezentovali svoj ideje klijentima. Međutim, u većini programa za vizuelizaciju rendering je veoma spor što drastično utiče na njihovu efikasnost jer umesto da se usredsrede na dizajn i arhitekturu, projektanti provede vreme čekajući da se scena izrenderuje.

Tu na scenu stupa plugin nazvan Enspace koji može da da odgovor na ovu situaciju. Naime, u pitanju je plugin za renderovanje u realnom vremenu koji se integriše u toolbarove programa kao što su SketchUp, Revit i Rhino (pravi se i verzija za ArchiCAD). Pošto se program oslanja na snagu grafičke kartice, projekat nije potrebno uploadovati na cloud niti je potrebno oslanjati se na farme servera već se scena renderuje u realnom vremenu!

Pogledajte kako to izgleda:

Program podržava i virtuelnu realnost, pa se uz 3D naočare i Xbox kontroler možete prošetati prostorom kao u igri.

Enscape radi tako što čim nešto promenite u dizajnu, on praktično istovremeno tu scenu renderuje i prikazuje u posebnom prozoru. Rezultati promene su odmah vidljivi bez potrebe za dugotrajnim čekanjem za renderovanje. Ovo je sjajna stvar pogotovo kada ste na sastanku na kojem klijent želi nešto da promeni na projektu, a ne želi da čeka puno na konačan izgled.

Za razliku od drugih programa (čitaj: 3DStudio) koji dozvoljavaju podešavanje renderinga u sitna crevca, Enspace ima samo opcije koje su interesantne arhitektama. Možete podesiti materijale, transparenciju, refleksije, senke i to je manje više to. Dakle, one stvari koje su u arhitektonskim prezentacijama najvažnije.

Navigacija kao u GTA

Brzina je zaista neverovatna! Koliko vremena treba Revitu da otvori model, toliko Enscapu treba da učita model i da ga obradi i izrenderuje. Međutim, ono što ovaj plugin izdvaja od svega što smo do sada videli jeste mogućnost da prošetate svojim projektom! Enscape renderuje celu scenu u realnom vremenu i daje vam opcije za navigaciju, odnosno, za kretanje kroz prostor kao u video-igri poput Grand Theft Auto (GTA). Ova mogućnost će oduševiti klijente posebno ukoliko sadržaj prikažete na velikom televizoru. Program čak podržava i virtuelnu realnost, pa se uz neke 3D naočare i Xbox kontroler, klijent može prošetati prostorom kao da se stvarno nalazi u njemu. I sve to zahvaljujući renderovanju u realnom vremenu!

Kombinacija Enscapea i SketchUpa sa VR naočarima:

Pošaljite klijentu .EXE fajl i on će na svom računaru prošetati projektom.

Veoma je zgodna mogućnost što program omogućava pravljenje EXE fajlova koje možete poslati klijentu da on prošeta modelom na svom računaru iako nema licencu za ovaj plugin. Doduše, trebaće mu dosta jak računar i grafička kartica kako bi doživeo šetnju na pravi način.

Ne mali zahtevi i cena

Ali i vama će trebati jak računar! Iako u Enscapeu navode da je rad dovoljan i onaj računar koji je inače potreban za rad Revita, ipak preporučuju što bolju i što noviju grafičku karticu kao što su one iz serija AMD Radeon Pro RX ili Nvidia GeForce GTX 10. Naša preporuka je Nvidia GTX 1080 ili bar 1060, a što se tiče AMD-a to je model RX-580, a ako baš želite puno para da izdvojite na ovo onda uzmite neku RX-VEGA karticu.

Kad smo već kod stvari koje nisu tako sjajne, moramo napomenuti da ovaj program nije nimalo jeftin. Naime, godišnja licenca u zavisnosti od verzije košta od 450 do 670 dolara, međutim imajući u vidu koje pogodnosti Enscape nudi to i nije toliko puno.

Foto naslovna: Designer Projektowanie i Wykonawstwo

Kad ste već ovde…

Neočekivana presuda: Blokirana izgradnja Nobelovog centra u Stokholmu

$
0
0

Švedski sud zaustavio je izgradnju projekta Dejvida Čiperfilda vrednog 100 miliona evra obrazlažući da će ovaj objekat napraviti „veliku štetu“ gradskoj obali.

Plan izgradnje kulturnog centra i novog stalnog doma institucije za dodeljivanje Nobelove nagrade u Stokholmu po projektu slavnog arhitekte, osujećen je. Naime, švedski sud presudio je da bi izgradnja ovakve zgrade na narušio identitet obale grada i da bi mu naneo „veliku štetu“.

Čelnici u Čiperfildovoj firmi su ostali zatečeni nakon presude suda. „Naravno, ovo nije presuda kojoj smo se nadali, i stoga smo veoma razočarani“, navodi se u saopštenju iz berlinske filijale.

Izgleda da se sudijama nije svideo objekat sa zlatnom fasadom u centru grada.

Projekat na poluostrvu Blasieholmen, u najužem gradskom jezgru, predviđao je izgradnju objekta sa zlatnom fasadom na samoj obali. Izgleda da se ovako radikalno i hrabro rešenje nije svidelo sudijama.

Konačan sudbina ovog objekta znaće se nakon žalbe koju će uložiti Grad Stokholm koji je poručilac ovog posla. Ukoliko odgovor bude negativan, projekat Nobelovog centra će biti vraćen na početak.

Foto: David Chipperfield

Kad ste već ovde…

BORA u Srbiji: Kuvajte kao šef sa Mišelinovom zvezdicom

$
0
0

BORA kuhinjski uređaji predstavljeni su na ukusnoj promociji u salonu NEXTKITCHEN na Novom Beogradu u Bloku A.

Za brojne zvanice iz sveta arhitekture, građevine, biznisa i medija, kuvari poznatog restorana Communale i food blogerka Veganluk, Nevena Veselinović, demonstirali su lakoću spremanja hrane na ovim vrhunskim uređajima. Sva pripremljena hrana se pojela čak se tražio i zalogaj više, a hedonističkom užitku su doprinela i vina Erdevik winery kao i 100% voćni sokovi Fruvita.

Aspirator se nalazi u ravni ploče, što procesu kuvanja daje posebnu draž.

Inače, kuvari sa Mišelin zvezdicama, u svojim domovima najčešće pripremaju hranu na BORA uređajima koji pružaju nov pristup arhitekturi kuhinje i nova dizajn rešenja za kuhinjski prostor. Aspirator se nalazi u ravni ploče, tih je i lako se čisti što daje posebnu draž i funkcionalnost procesu kuvanja koju na ovaj način dovode do nivoa umetnosti.

Foto: BORA

Kad ste već ovde…

20 idejnih rešenja Trga galerija u Novom Sadu

$
0
0

Trg galerija u Novom Sadu već duže vremena čeka da dobije novo urbanističko-arhitektonsko rešenje koje će ovu lokaciju staviti rame uz rame s važnim galerijama koje ga okružuju. Ovo je studentski pokušaj u pronalaženju pravih rešenja!

Galerija Matice srpske, uz podršku Fondacije Novi Sad 2021, realizovala je projekat Park skulptura na Trgu galerija kojim je zelena površina ispred Galerije arhitektonsko/scenskom intervencijom bila pretvorena u Park skulptura. Kao prvi korak u realizaciji ovog projekta, organizovana je izložba Novi Trg galerija sa idejnim projektima studenata Departmana za arhitektru i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka, koji su na kreativan i inovativan način osmilili izgled ovog budućeg javno-umetničkog prostora.

Konkurs za Trg galerija bi trebao biti raspisan do kraja godine, kada ćemo dobiti rešenje za ovu važnu lokaciju u gradu.

Arhitektonski konkurs za Trg galerija će najverovatnije biti raspisan do kraja godine, kada ćemo konačno dobiti konkretno rešenje za ovu važnu lokaciju u gradu. Do tada pogledajte kakve ideje imaju studenti arhitekture:

Albert Topić
Ana Hriesik
Marija Arsenijević
Đurđina Bašić
Dragana Veselinović
Isidora Kisin
Jelena Stepanović
Kristina Milošević
Kristina Petrović
Milan Maletin
Milica Gordić
Milica Knežević
Nemanja Peković
Sandra Vrekić
Slađan Lončar
Sonja Đordan
Stefan Stojčić
Stefan Tomić
Teodora Petrović
Zorana Obradović 

Kad ste već ovde…


Posao za arhitekte: Platforma koja spaja klijente s dizajnerima enterijera

$
0
0

GoPillar je onlajn platforma za arhitekte koja im omogućava da ponude svoja enterijerska rešenja klijentima iz celog sveta… i to radom od kuće!

Arhitekta ste i nemate posao? Ovo je idealna prilika za vas! Zaboravite na tavorenje u salonima nameštaja ili keramičkih pločica, jer možete raditi za ono za šta ste se školovali! Sve što vam je potrebno jeste internet konekcija, koju očigledno imate jer čitate ovo, i, naravno, vreme i trud.

Kako stvar funkcioniše

GoPillar je onlajn platforma koja spaja klijente, koji žele da renoviraju svoj prostor, sa arhitektama. Oni prave projektni zadatak, a sve arhitekte koje su zainteresovane da učestvuju u ovom mini-konkursu, rade svoje rešenje projekta i nude ga klijentu. Rešenje koje klijent odabere biće na kraju plaćeno.

Klijent dobija ono što je želeo, a na vama je da se potrudite da ponudite rešenje koje će biti najbolje.

Verovatno vam se odmah upalila crvena lampica i sigurno ste se zapitali gde je u tom slučaju vaš honorar. Nećete ga dobiti! Iako na pravi pogled deluje nelogično – jer što biste radili za džabe – ovakav način funkcionisanja je zapravo veoma fer. Klijent dobija ono što je želeo, a na vama je da se potrudite da ponudite rešenje koje će biti najbolje. Pritom, treba imati na umu da poslova ima dovoljno, da se ne prijavljuju sve arhitekte na sve poslove, kao i da se proces odabira arhitekte određuje u početnoj fazi projektovanja pa se ne može desiti da radite kompletan projekat a da za to na kraju ne budete plaćeni.

Platforma GoPillar spaja klijente sa dizajnerima enterijera

Honorar vredan pažnje

Klijenti dolaze iz celog sveta i to je ono što je posebno interesantno u celoj priči. Kroz zajedničku komunikaciju i rad ostvarićete zanimljive kontakte koji vam kasnije mogu biti od koristi. A što se tiče poslova, oni su zaista raznoliki. Tu su celi stanovi, kuće ili samo jedna soba za koje se traže ponekad samo redizajn, a ponekad i ceo projekat što uključuje osnove, preseke, izglede, instalacije, 3D rešenje, spisak nameštaja i rasvete pa sve do konačnih enterijerskih detalja.

U zavisnosti od složenosti projekta, zavisi i njegova cena. Za kuću od 100 kvadrata, bazični projekat enterijera, koji podrazumeva osnovu, rendere i spisak nameštaja, košta 1.500 dolara. Iako nije nigde navedeno koliko deo od toga zaista pripada arhitekti, saznali smo da se radi o kliznom procentu koji se kreće od 50 do 60%. Tačan iznos biće vam predočen pre nego što se uopšte upustite u projektovanje.

Šta čekate s prijavom?

GoPillar je interesantna platforma koja je osnovana u Italiji kao start-up na temeljima propalog CoContesta. Dizajneri širom sveta odavno rade za sajtove kao što su 99Design pa zašto i vi kao arhitekta ne biste radili od kuće za ceo svet? 50.000 arhitekata je već prepoznalo ovu šansu pa ako i vi mislite da je ovo prava stvar za vas prijavite se na ovom linku.

Kad ste već tu…

Lepa Brena, Sivonja i Pet ludaka: Neobične zgrade u Srbiji i njihovi nadimci

$
0
0

Imena luda nalaze se svuda! Čim je arhitektura u našoj zemlji krenula da se značajno razvija, a zgrade da dobijaju kompleksniji likovni izraz, ljudi su počelu da im dodeljuju nadimke. I to kakve! 

Sigurno ste već čuli za nadimke koje su neke neobične zgrade dobile nakon izgradnje. Pre koju godinu, London je dobio poslovni neboder Krastavac, Prag je pre više od dve decenije dobio Plešuću zgradu, koja je dobila dodatni nadimak Fred i Džindžer, po poznatom plesnom paru na koje je mnoge ova zgrada asocirala. Već smo pisali o moskovskim Torticama, Njujork je imao Bliznakinje, Peking ima zgradu Velike gaće, Boston ima Sunđer, dok je u Nešvilu izgrađena Betmen-zgrada.

Sve ovo su nadimci koji su nastali spontano, od strane komšija ili prolaznika, a ponekad i od strane turista ili putopisaca, koji su u nekim zgradama dobili asocijacije prema određenim predmetima, likovima ili pojavama. Ponekad su nadimci nastajali iz pakosti konkurentnih arhitekata koji bi u medijima ostavljali stručne kritike u kojima bi zgradu svog kolege oslovljavali pogrdnim ili posprdnim nadimcima.

Ne zna se koja zgrada je prva dobila nadimak, ali je poznato koji se nadimak raširio u većini gradova – Lepa Brena!

Ni Jugoslavija, kasnije Srbija, nije zaostala u ovim uobičajenim trendovima. Čim je arhitektura Jugoslavije krenula da se značajno razvija početkom 60-ih godina, a zgrade da dobijaju znatno arhitektoničnu, to jest, kompleksniji likovni izraz, ljudi počinju da im dodeljuju nadimke. Ne zna se pouzdano koja zgrada je prva dobila nadimak, ali je poznato koj se nadimak raširio u većini gradova. U pitanju je zgrada Lepa Brena, koja postoji u nekoliko gradova Srbije. Među prvima, zgradu Lepe Brene dobija Vranje (arh. Tomislav Marković), a za njim slede Leskovac, Niš, Kragujevac, Užice, Zaječar, Novi Sad i mnogi drugi. Kada pogledate ove zgrade, one gotovo da nemaju ništa zajedničko, osim da su izgrađene 80-ih godina 20. veka i da su po svojoj postmodernoj arhitekturi u tom trenutku odskočile od svog okruženja.

Lepa Brena u Kragujevcu (foto: Blic)

Neshvaćeni brutalizam

Užice dobija još jedan upečatljiv objekat, koji ne prolazi bez adekvatnog nadimka. Ubrzo nakon otvaranja, hotel Zlatibor, koji je izveden u brutalističkom natur beton maniru (arh. Svetlana Radević) dobija nadimak Sivonja. Vranjanci takođe imaju svoj hit – Barberi zgrada.

Kragujevac takođe 80-ih dobija još jednu upečatljivu zgradu, lociranu u najuzvišenijoj gradskoj zoni. Pored romantičarskih motiva denivelisanih kupolastih krovnih segmenata, koji postaju popularni 80-ih godina, soliter postaje poznat i po svom nadimku – Ipsilon (arh. bračni par Bakić). Ovaj nadimak dobija možda zbog svoje sumorne osobine – nikada nije uknjižen, a postaje i uklet (po verovanju stanovnika) jer su ljudi sa njega počeli da izvršavaju samoubistva.

Sivonja na Zlatiboru

Razbijanje sivila

Nakon popularnih Televizorki, Mercedeski, Potkovice, Kiflica, Generalica, Dva idiota, kao i famoznog Meandra sa 62 ulaza i preko 3.000 stanova, na Novom Beogradu nikle su Crvenkapice i benzinska pumpa Dejtonka (arh. Mario Jobst). Autor je neobičnom postmodernom, konstruktivističkom, jarko crvenom arhitekturom nastojao da razbije monotono sivilo postojećih sandučastih zgrada u okolnim blokovima. Da li je u tome uspeo, da li se ove zgrade dopadaju stanovnicima i okruženju, možemo samo da nagađamo. Nažalost, pumpu je Gasprom porušio, pa je njena slava ostala samo na slikama i u stručnim knjigama.

Crvenkapice na Novom Beogradu

Van fokusa

U opštinama Voždovac i Čukarica se takođe dosta zidalo, pa su tako nikle zgrade Pet ludaka i Titanik, a tu je i zgrada Fotoaparat (arh. Aleksandar Đokić), kroz čiju „blendu“ se pojavljuje vodoskok na Adi Ciganliji. U Ustaničkoj ulici izgrađen je čitav niz spojenih zgrada, koje su zakošene pod izvesnim uglom, pa su dobile nadimak Testera, dok je stambena zgrada kod Bogoslovije, zbog svojih isturenih segmenata dobila nadimak Toblerona.

Kroz „blendu“ Fotoaparata u Beogradu pojavljuje se vodoskok na Adi Ciganliji

Radijator i frižider

Neke zgrade su dobile nadimke i po kućnim aparatima. U Novom Sadu je pre koju godinu izgrađen hotel, koji zbog svoje rebraste brisolej fasade odmah dobija nadimak Radijator. Da li zbog toga što je markantni hotel izveden po projektima beogradskog arhitekte (arh. Branislav Mitrović) ili što se nije najsrećnije uklopio u svoje okruženje, tek Novosađani nisu najbolje prihvatili ovu zgradu. Slično je prošla i jedna beogradska vila, izgrađena u Krunskoj ulici (arh. Goran Vojvodić). Okružena većinom međuratnim zdanjima, a sama izvedena u beličasto-sivkastoj fasadi, kubične pročišćene forme, ubrzo dobija nadimak Frižider.

Novosadski Radijator (foto: Igor Conić)

Sugrađani kumovi zgradama

Imena luda nalaze se svuda! Da li je ovo samo narodna pošalica ili su sugrađani najuspešniji i najoriginalniji kumovi, pa jedva čekaju da se podsmehnu nekoj novoj zgradi? Da li arhitekte nekada upečatljivo prave eksperimente koji nisu uvek svima po volji, pa nakon toga njihova dela zauvek ponesu (tragi)komične nadimke? Prošetajte svojim gradom, razgledajte okolne zgrade i sami zaključite na šta vas asociraju i da li vam se dopadaju, pa ćete delimično dobiti odgovore na prethodno postavljena pitanja.

Kad ste već ovde…

Kako će izgledati centar Novog Sada: Pobednička rešenja konkursa za jezgro grada

$
0
0

Na konkursu koje je organizovala novosadska Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije, prvu nagradu je osvojio autorski tim Igor i Jelena Čubra iz Beograda za rešenje koje predviđa talasasto popločavanje s puno zelenila i klupa.

Predmet konkursa je bila izrada idejnog rešenja uređenja javnih prostora dela gradskog jezgra u Novom Sadu – prostor Pozorišnog trga sa neposrednim okruženjem objekta Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, Trg slobode, delovi ulica Modene, Kralja Aleksandra i Njegoševe.

Cilj je da se kroz kvalitetno osmišljeno uređenje površina javne namene i svih elemenata koji doprinose boljoj funkcionalnosti, estetici i kvalitetnom funkcionisanju ovog dela grada, aktiviraju svi potencijali prostora i poveća njegova atraktivnost, i stvori kvalitetno ambijentalno uređenje, koje treba da bude privlačno različitim grupama korisnika i usklađeno sa uslovima zaštite graditeljskog nasleđa.

Idejno rešenje će poslužiti kao polazna osnova za uređenje ovog značajnog gradskog urbanog fragmenta.

Tražilo se idejno rešenje uređenja javnih prostora koje je trebalo da bude originalno, funkcionalno, racionalno i estetski primereno centralnoj zoni grada Novog Sada, koje će poslužiti kao polazna osnova za uređenje ovog značajnog gradskog urbanog fragmenta.

Na konkursu se javilo 13 domaćih autorskih timova, a žiri Gradske uprava za građevinsko zemljište i investicije objavilo je 7. juna 2018. godine rezultate konkursa na kojem je pobedio autorski tim kojeg čini Igor Čubra i Jelena Čubra iz Novog Beograda.

1. nagrada – Igor Čubra i Jelena Čubra, ARTHS Studio Čubra, Novi Beograd

Obrazloženje žirija: U odnosu na zadate parametre, pobednički rad je najbolje odgovorio na zadatak konkursa, a to je: „originalno, funkcionalno, racionalno i estetski primereno rešenje centralne zone grada Novog Sada“. Rešenje na konceptualno čist i jasan način objedinjuje prostorne elemente ulice i trga, kroz osmišljen i nenametljiv pristup.

Popločavanje je rešeno kroz jedinstvenu matricu koja parterno ujednačava centralnu gradsku zonu kroz tri diskretno tonirane nijanse granita, koja u svom osnovnom grafičkom pristupu asocira na geometriju talasa. Ova matrica svojim usmerenjem u obrađenim zonama nagoveštava sam karakter i dinamiku prostora: podužnim slogom nagoveštava ubrzanje pešačke komunikacije u ulicama Modene (pretežno ugostiteljska ulica), NJegoševoj i Uspenskoj, dok poprečnim slogom, primereno lokalitetima Ulice kralja Aleksandra (koja je u većoj meri trgovačka) i Pozorišnog trga usporava prolaznika.

Prostiranjem podne matrice kroz Trg Slobode povezuju se svi pomenuti pravci, dok blagi valer tonova kamena i način popločavanja naglašavaju širinu i dinamiku trga i čine ga prijatnim za boravak i zadržavanje. Usled ujednačene geometrije parternog sloga, izbegnuti su konflikti u izvođenju kontaktnih zona, a od velikog je značaja i jednostavnost realizacije ovakvog rešenja.

Predlog ozelenjavanja je u potpunosti primeren centralnoj gradskoj zoni, kako u odnosu visokog i niskog rastinja, tako i u celokupno predloženom zelenom fondu. Pedantno je osmišljena i veza između mobilijara – predloženih klupa i niskog rastinja u njihovom zaleđu, čime svaka klupa postaje ujedno i zeleni kutak – mikro meditativni ambijent.

Klupe su dizajnirane tako da se izdižu iz delova partera materijalizacije od svetlog kamena, što doprinosi kontinuitetu u estetici prostora kroz već spomenutu asocijaciju na talase.

Rasveta i drugi elementi urbanog mobilijara funkcionalno doprinose prostoru, dok stilski ne dominiraju i ne opterećuju prostor.

Pedantno je osmišljena i veza između mobilijara i niskog rastinja, čime svaka klupa postaje ujedno i zeleni kutak.

Rasveta i drugi elementi urbanog mobilijara funkcionalno doprinose prostoru, dok stilski ne dominiraju i ne opterećuju prostor.

Imajući na umu činjenicu o slojevitosti, različitosti, specifičnosti svih objekata koji generišu predmetni prostor, neophodno je bilo pronaći zajednički sadržalac, esencijalnu bazu i potku, koja će biti osnova za kreiranje ambijentalne celovitosti i prepoznatljivosti dela najužeg centra Grada Novog Sada. Ovaj konkursni rad je na jedan originalan i naizgled jednostavan način, koji u svojoj jednostavnosti ostavlja mnoštvo različitosti u mogućnosti „čitanja“ i povezivanja prostora, upravo to i uspeo da postigne.

Fotogalerija:

2. nagrada – Dubravka Đukanović i tim Studio D ART, Novi Sad

Obrazloženje žirija: Dominantna impresija je izuzetna reakcija na studioznost konkursnog rada koji je na pravi način odgovorio na programsko-prostorne zahteve urbanističko-arhitektonskog konkursa. Očekivani idejni koncept uređenja površine javne namene uže gradske zone – značajno je unapređen, valorizovan na pravi način – ostvarenjem kvalitetnijeg javnog prostora, koji je vidljiiv, do koga se lako dolazi i po kome se jednostavno kreće.

Zatečenu funkcionalno-urbanističko-oblikovnu heterogenost prostora dela gradskog jezgra grada – kao specifikum, autori ovog konkursnog rada su uspešno „osetili“ i projektno uspešno rešili. U tom kontekstu, žiri je „prepoznao“ analitički pristup autora za vrednovanje zatečenih aktivnosti na prostoru različitih prostornih celina, te uspešno akcentovanje Trga slobode, kao centralnog prostornog repera, kao esencijalnog
dela identiteta istorije naselja.

Primenjeni likovno-estetski tretman i primenjena rešenja parternog uređenja i urbanog opremanja, svih 11 mikroambijenata povezani su u koherentnu celinu, a savremenim oblikovnim izrazom unapeđuju postojeći prostor, njegovu atraktivnost, likovnost zatečene arhitekture, posebno ističući najznačajnije graditeljsko nasleđe.

Rešenje Trga slobode osmišljeno je uz primenu čistih ravnih površina bez suvišnih detalja, koji bi ga ograničavali i razbijali na manje segmente, uz prisustvo jednoobraznog svetlog tona granitnih ploča u parternom uređenju. Na (približno) trećini dela trga projektovano je „polje magle“ – ugodno rešenje za letnje mesece.

U Ulici Modene predviđena je likovna i oblikovna transformacija, savremeni atraktivni urbani segment – nepravilna shema trougaonih elemenata, koji se međusobno mešaju, formirajući geometrijsku šaru partera. Formiranje zelenih površina i vodenih ogledala definisalo je atraktivan prostorni motiv, koji se preuzima i u drugim mikroambijentima, uz određene modifikacije – u svrhu naglašavanja različitosti ambijenta. Upotreba savremene javne rasvete tipa „free street“ – oslobođen je urbani prostor ulice namenjen pešacima. Ulaz u podzemnu garažu definisan je stilski na način da korespondira urbanom prostoru ulice, uz primenu denivelisanih trougaonih površina, delimično ozelenjenih ili zastakljenih.

Ulica Kralja Aleksandra – deo uz Trg slobode je tretiran svedeno, parterna površina sredine ulice u delu ka Bul.M.Pupina je zatalasana stepenastim podizanjem popločanih i ozelenjenih trouglova, ka najvišim tačkama silaza u podzemne magacine TC Bazar. Projektovanom denivelacijom u delu partera ka bulevaru ostvarena je vizuelna i zvučna barijera, koja fizički odvaja pešačku zonu od intezivnog saobraćaja. U ulici su projektovana dva manja „vodena ogledala“, centralni komunikacioni plato ispred ulaza u TC“Bazar“ opremljen je prskalicama za stvaranje magle (veza sa delom Trga slobode).

Kao memorija na „malu Jevrejsku ulicu“, u parter je ugrađena metalna „traka sećanja“ sa podnim reflektorima koji projektuju hologramske slika srušenih zdanja.

Pozorišni trg – Uz upotrebu svetlih granitnih ploča, uveden je novi koloritni materijal – liveno lomljeno staklo u četiri selektovane boje. Kao memorija na „malu Jevrejsku ulicu“, u parter je ugrađena metalna „traka sećanja“ sa ugraviranim različitim elementima, i gde se ugrađuju podni reflektori – za projektovanje hologramske slika srušenih zdanja. Rasveta u potpunosti „prati“ projektno rešenje.

Autori su datim rešenjem pozorišni plato SNP-a u likovnom i estetskom smislu tretirali integralno (sagledavajuće je kao prirodnu fizičku i vizuelnu celinu, što u stvari i jeste).

Mikroambijenti: deo ulice Ilije Ognjanovića, prolaz uz Menratovu palatu rešeni su u vidu atraktivnog urbanog čvorišta, celishodnom valorizacijom saobraćajnog rešenja, pešaci i vozila, primenu savremenog led osvetljenja.

Polukružni trg i prolaz Miloša Hadžića – kao i ostali delovi centralne pešačke zone, tretirani su primenom motiva superponiranih trouglova različitih oblika i veličina, parter opremnjen sadržajima za decu, svetlosno-zvučnom instalacijom i dr.

Plato ispred starog bioskopa – sa osvetljenjem u maniru „free street“ i parternim popločanjem u materijalizaciji Pozorišnog trga, opremljeno savremenim mobilijarom.

Ulica Njegoševa – podržava karakter uličnog koridora, u parteru ne konkurišući likovnom efektu postojećih fasada. Osvetljenje je savremeno – „prostorno“ na sajlama. Kao poseban kvalitet žiri je vrednovao saobraćajno rešenje – reorganizacija saobraćaja Ulice Uspenske.

Takođe, neophodno je istaći studiozne priloge koji se odnose na sve konkursnim zadatkom tražene elemente. Kvalitetu Konkursnog rešenja doprinosi i prilog: Saobraćajna studija „Saobraćajno lice i naličje Novog Sada“ koja tretira probleme koji prevazilaze granice pešačke zone i njihovo rešavanje nije moguće u domenu obuhvata konkursa, a od njihovog razrešenja direktno zavisi kvalitet novosadske pešačke zone. Studijom se predlažu moguća rešenja na širem nivou obuhvata i ukazuje na više rešenja koja oslikavaju uspešne prakse koje su primenjive i kod nas.

3. nagrada – Bojana Kovač Đurasinović i Miloš Đurasinović, Studio PLAT.FORM.A, Beograd

Obrazloženje žirija: Rad karakteriše ispravan pristup urbanističkim uslovima, i u najvećoj meri zadovoljava uslove raspisa konkursa i tretman svih 11 celina.

Osnovni koncept uređenja je zasnovan na ideji parternih dijagonala, u odnosu na građevinske linije blokova. U centralnom prostoru, Trgu slobode, dijagonalama je suprotstavljen niz linija iz suprotnog pravca, što stvara utisak reminiscencije na slična rešenja renesansnih trgova italijanskih gradova. Suptilnom primenom ovog modula, dobijaju se autentična rešenja svakog od predmetnih prostora. Razlika je jedino u zoni kulturnog centra, gde se od ovog modula odstupa, i prostor popločava jednobojnim materijalom toplije, crvenkaste boje.

Od svih predloženih prostora, Trg slobode dominira u jasnoći koncepta uređenja, a originalno i primereno rešenje je završetak Ulice kralja Aleksandra koji je oblikovan kao mali skver, zarotiran u odnosu na pravac glavne ose, kojim dominira „auditorijum“ stepenište – konstrukcija nad ulazom u postojeći pešački pothodnik.

Na Trgu slobode je ponuđeno rešenje koje stvara utisak reminiscencije na slična rešenja renesansnih trgova italijanskih gradova.

Sa jasnim razumevanjem planskih smernice, predloženo je uređenje polukružnog trga iza objekta Srpskog narodnog pozorišta, koji formira vredni zeleni prostor sa obodnim sedenjem prema severnoj fasadi pozorišta. Uređenjem manjih prostora, kao što je „urbani džep“ u okviru prolaza uz Menratovu palatu, vešto oblikuje ambijent, formiranjem neke vrste zarotiranog „urbnog separea“. Tretman Pozorišnog trga, koji je podrazumevao prostor ispred velikog stepeništa, je rešen relativno neutralno, bez novih intervencija, osim povećanje postojeće zatravljene zone prema Trgu Slobode.

Uređenjem Ulice Modene dominira velika popločana površina, što ne predstavlja novi kvalitet prostora. Delovi ulica Ilije Ognjanovića i NJegoševe nisu tretirani, možda zbog činjenice da su ovi prostori već uređeni.

Idejno rešenje uređenja grupe prostora centralnog dela gradskog jezgra je prikazao dobar osećaj za „nadgradnju“ sadržaja prostora koju pre svega, čine ljudi, ali sve dodatne, povremene i stalne aktivnosti. Primena jednostavnog principa dijagonalnih linija, dodatno prijatno unapređenog kontra linijama na Trgu slobode, je jasan i nenametljiv koncept. Iako rešenje Pozorišnog trga predstavlja više uvod u Trg slobode, završetak.

Ulice kralja Aleksandra je sveža i nova ideja nadogradnje postojećeg neartikulisanog gradskog mesta, sa skulpturom relociranog spomenika Mihajlu Pupinu, što je upitan izbor. Minimalne intervencije na polukružnom trgu – novoj zelenoj oazu, i potpuno drugačije uređenju platoa ispred starog bioskopa, potvrdila je potrebu za smirenim, ali autentičnim oblikovanjem. Rešenje Ulice Modene, posebno zbog ukidanje zelenih površina (bez uvođenja planiranog drvoreda), nije dovoljno u skladu sa brižljivošću pristupa drugim prostorima.

Tretman rasvete nije razrađen, a samo dodavanjem diskretnih parternih rasvetnih tela nije ubedljiv koncept.

Hortikulturno uređenje svih prostora je takođe nerazrađeno, što nije u skladu sa planskim smernicama, načinom i intenzitetom sadašnjeg korišćenja prostora. Na ovaj način je propuštena prilika da se stvore zeleni mikroambijenti i poboljšaju uslovi za boravak ljudi, u sve dužim toplim periodima godine.

Otkup

Jedan rad je otkupljen, a u pitanju je rešenja autorskog tima kojeg čine: Aleksandar Stanojlović, Pančevo, Sava Ristić, Beograd i Nemanja Vujić, Pančevo.

Kad ste već ovde…

Javni prevoz postaje besplatan u celoj Estoniji

$
0
0

U glavnom gradu Estonije ukinuta je nadoknada za vožnju autobusima i tramvajima još 2013. godine, a novi plan, koji stupa na snagu 1. jula, ide korak dalje.

Nedavno smo pisali o inicijativi da javni prevoz u pet nemačkih gradova postane besplatan kako bi se ispunile nove regulative koje je propisala Evropska unija u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha. Estonija izgleda ne čeka na packe od predstavnika EU već uvodi nove standarde koji su iznad onih evropskih.

Naime, estonska prestonica Talin ukinula je nadoknadu za vožnju još 2013. godine, a žitelji ovog grada su ovu meru podržali tako što sve manje i manje koristili automobile. Vlada Estonije se nada da će isti efekat postići i nakon što, kako piše HuffPost, 1. jula učini javni prevoz besplatnim u celoj zemlji! Ovaj korak će biti najveći projekat besplatnog prevoza u celom svetu.

Broj parking mesta se u Talinu sistematski smanjuje kako bi se vozački destimulisali da u grad idu kolima; Foto: Daria Nepriakhina, Unsplash

Javni prevoz će biti besplatan samo za žitelje Estonije – ne i za turiste.

Naravno, to ne znači da Estonci više nikada neće morati da kupe autobusku kartu, već da će prevoz javnim autobusima do ruralnih destinacija biti besplatan. Građani će i dalje plaćati vozne karte, međutim cena karata za javne vozove će biti osetno jeftinija zahvaljujući subvencijama. Ove cenovne olakšice neće važiti za turiste već isključivo za građane Estonije.

Kako bi se dodatno razgranala autobuska mreža u državi, vlada Estonije će donirati 15 miliona evra.

Ovaj potez ne samo da će smanjiti emisiju štetnih gasova već će žiteljima Estonije omogućiti veću mobilnost. Kako kaže Alan Alakula iz gradske uprave, besplatan javni prevoz će omogućiti onima s niskim primanjima da „prihvate poslove u širem području od onoga koji mogu da pređu peške.“

Teško menjanje navika

Istraživanje koje je sproveo Oded Cats, profesor na tehnološkom fakultetu Delft, pokazalo je da je besplatan prevoz u gradu zaista učinio one s nižim primanjima pokretnijim, ali da stopa zaposlenosti u ovoj grupi nije porasla. U istraživanju se takođe navodi da je došlo do porasta korišćenja javnog prevoza za 14 posto, kao i da je došlo do pada u upotrebi automobila u gradu za 10 procenata. Istraživanje je takođe pokazalo da je do povećanja upotrebne javnog prevoza došlo od ljudi koji inače koriste autobuse i tramvaje ili od onih koji su ranije pešačili.

Alakula je za HuffPost rekao da se „nada da će ovo ljudima dati dobar razlog da manje koriste automobil, odnosno, da ga ne koriste uopšte tokom radnih dana. U Talinu imamo nekoliko mera kojim želimo da smanjimo upotrebu automobila. Pored besplatnog javnog prevoza, tu su i trake rezervisane samo za autobuse, puno garaža za bicikle, a pritom smo povećali cene parkiranja za vozila i smanjili broj parking mesta.“

Kad ste već ovde…

Kuća K u Dubrovniku / Ivana Dabrović i arhitekti

$
0
0

Vilu mediteranskog senzibiliteta i senzualnosti, prozračnosti i otmenosti karakteriše arhitektura po meri čoveka gde svaki stan nudi osećaj življenja u porodičnoj kući.

Na samo desetak minuta od užeg jezgra Dubrovnika, po projektu Ivane Dabrović i njenog tima izgrađena je rezidencijalna vila s četiri stana. Na terenu koji se strmo spušta ka obali, u skladu s lokalnom tradicijom gradnje na nevelikoj parcelu, vila se prilagodila strmini geometričnošću i belinom kao i kaskadama. Svaka od etaža je nezavisna, funkcionalna celina, pri čemu se iz zajedničke garaže do svake jedinice dolazi liftom.

„Projekat je dugo pripreman – započet je pre desetak godina – a nastao je na atraktivnoj lokaciji, gde slobodnih parcela gotovo više i nema, u blizini Vile Šeherezade kao i poznatih dubrovačkih hotela Excelsior, Argentina i Belveder“, rekla je Ivana Dabrović za Vizkulturu.

Fotografija: Miljenko Bernfest

Građevina je atipična po tome što boravak u svakom od stanova nudi osećaj življenja u porodičnoj kući.

Magične vizure s prednje, jugozapadne strane građevine, maksimalno su je otvorile prema moru, Lokrumu i plaži Sveti Jakov, te Starom gradu, terasama u celoj dužini stanova koje se kaskadno uvlače i otvaraju staklenim stenama, a svaka jedinica ima i izlaz na teren s krovnim baštama i letnjim kuhinjama.

Ivana je sa saradnicama osmislila građevinu atipičnu po tome što boravak u svakom od stanova nudi osećaj življenja u porodičnoj kući. Svaka etaža ima svoju karakteristiku i vizuru, a takva nezbijenost, uz stalnu prisutnost prirode stvara osećaj privatnosti, pri čemu vila s mora izgleda kao da je oduvek tu.

Fotografija: Miljenko Bernfest

Staklo i crni čelik

Savremeno oblikovanje ogleda se u velikim staklenim površinama u celoj širini vile, odnosno terasa bez vidljivih stubova, koji su u drugom planu i izvedeni su u crnom čeliku, dok su staklene površine dinamično i asimetrično lomljene, što stvara zanimljive refleksije na pročelju.

Fotografija: Miljenko Bernfest

Nenametljivo rešenje

Autorka projekta i njen tim svesne su da se ovom gradu ne sme biti nametljivih rešenja, pa mu i prilazi arhitekturom po meri čoveka – u ovom slučaju vilom mediteranskog senzibiliteta i senzualnosti, prozračnosti i otmenosti.

Fotografija: Miljenko Bernfest

Iako je savremenog arhitektonskog oblikovanja, vila s mora izgleda kao da je oduvek tu.

Fotografija: Miljenko Bernfest

Grafičke podloge

Osnova prizemlja
Osnova prizemlja
Osnova sprata
Osnova sprata
Fasada
Fasada
Zabat
Zabat

Faktografija

  • autor: Ivana Dabrović, dipl.ing.arh., glavni projektant
  • arhitektonski biro: Ivana Dabrović i arhitekti d.o.o.
  • projektni tim: Maja Tutavac, dipl.ing.arh., projektant, Petra Rakamarić, dipl.ing.arh., projektant, Kristina Vidić, dipl.ing.arh., projektant
  • fotografije: Miljenko Bernfest
  • investitor: privatni
  • lokacija: Dubrovnik
  • godina izgradnje: 2017.
  • površina: 950 m2

 

Kad ste već ovde…

– Moderna vila u Bokakotorskom zalivu
– 10 najboljih kuća na moru
– Vila u Istri s impresivnim konzolnim prepustom

Viewing all 1909 articles
Browse latest View live